„Serce – symbol miłości?”
Ostatni dzień nauki przed feriami zimowymi ustanowiliśmy Dniem Zakochanych, czyli obchodziliśmy klasowe Walentynki.
Z przyjemnością włączyliśmy się do ogólnoszkolnej akcji –„ EkoWalentyki, czyli kochamy recykling”. Przyniesione do szkoły w ramach akcji zużyte baterie oraz kredki są dowodem naszej miłości do planety Ziemia oraz wyrazem troski o jej stan. Pragnąc zapewnić naszych nauczycieli o tym, że bardzo ich lubimy własnoręcznie wykonaliśmy dla nich Walentynki z origami. Natomiast podczas lekcji wychowawczej zajęliśmy się sercem, potocznie rozumianym, jako symbol miłości, w aspekcie biologicznym. Dlatego też tworzyliśmy na jego temat mapy myśli: z czym nam się kojarzy pojęcie serca, jak dbać o nasze serce, aby było mocne, jak dzwon, mierzyliśmy tętno i ciśnienie krwi i dowiedzieliśmy się, że gdy serce pęknie nam z miłości, to należy udać się do kardiologa. Słodko na sercu zrobiło się każdemu z nas, gdy zostaliśmy obdarowani Walentynką przez naszych wspaniałych Rodziców.
Też Was kochamy!
Uczniowie klasy 4a z wychowawcą.
8
„DZIEŃ NA TAK”
Miękkie pufy, karimaty, koce i zagłówki a także bogata oprawa kulinarna sprawiły, że tytuł filmu, który wspólnie obejrzeliśmy podczas czwartkowego seansu wieczornego, nabrał wymiarów rzeczywistych. Nikt z uczestników nie zaprzeczy, że był to dzień na tak!
P.s. Dziękujemy kochanym Rodzicom za dbałość o nasze wspaniałe samopoczucie.
Uczniowie klasy 4a z wychowawcą
3
EkoWalentynki
Zapraszamy wszystkich Przyjaciół Ziemi do udziału w akcji.
TERMIN: 11.02.2022 oraz 28.02-1.03.20221
Dni Bezpiecznego Internetu
W ramach obchodów Dni Bezpiecznego Internetuprzypominamy:
1
Projekt z języka polskiego 4a
Pracą z języka polskiego, która w minionym semestrze wywołała najwięcej emocji w uczniach klasy 4a był na pewno projekt – makieta szkoły pana Kleksa. Uczniowie zareagowali wyjątkowo entuzjastycznie, a ich zapał znalazł odzwierciedlenie w efektach. Modele wyszły rewelacyjnie! Niektórzy twórcy dumnie pozowali ze swoimi dziełami. (A.W.M.)
3
AKCJA DOKARMIANIA PTAKÓW TRWA 😊!
EKO-SZKOŁA
2
KOCHAJMY PTAKI! 😊 EKO- SZKOŁA
Nie tylko dokarmiamy ptaki, ale także poznajemy je bliżej😊
4
Z WIZYTĄ W CZŁUCHOWSKIM MUZEUM REGIONALNYM
Jeszcze tylko tydzień nauki i zasłużony odpoczynek! Niektórzy z nas już zastanawiają się, w jaki sposób wypełnić te dwa tygodnie ferii zimowych, wolne od obowiązków szkolnych. Podpowiemy Wam, co na pewno należy zrobić w tym czasie. Koniecznie wpadnijcie do człuchowskiego zamku, gdzie w ramach wystawy stałej "Z dziejów miasta i regionu” obejrzycie ponad 12 minutowy film "Człuchów 100 lat temu". Powstał on w oparciu o przedwojenne karty pocztowe i zdjęcia przedstawiające różne miejsca naszego miasta, jak np. dworzec kolejowy, park, Rynek, ulice miasta czy zamek. Rekonstrukcja filmowa fotografii, „ożywiając” te miejsca, pozwala przenieść się widzowi w zupełnie inny klimat naszej „Małej Ojczyzny”. Byliśmy, widzieliśmy i zachęcamy do obejrzenia. Dla nas efekt –„ Łoł!”. Dziękujemy pracownikom muzeum za miłą gościnę!
Uczniowie 4a z wychowawcą.
36
Światowy Dzień Wiedzy o Pingwinach
Kilka dni temu uczniowie klasy 2b postanowili wybrać się w podróż na mroźną Antarktydę i wspólnie świętować Światowy Dzień Wiedzy o Pingwinach. Celem tego święta jest popularyzowanie wiedzy o pingwinach, które m.in. z powodu zmian klimatycznych, zostały objęte ochroną i znalazły się w Księdze Gatunków Zagrożonych. Omawianie lektury „Zaczarowana zagroda” stało się doskonałym pretekstem do zapoznania uczniów z obyczajami tych wyjątkowych ptaków oraz poszerzenia wiedzy na temat najzimniejszego kontynentu naszej planety. Tego dnia dzieci obejrzały prezentacje, które przybliżyły im życie pingwinów oraz umożliwiły m.in. rozwiązywanie zagadek i samodzielne wykonanie plakatów tematycznych. Będąc przez kilka godzin „pingwinami” próbowali sami przeskoczyć lodową zagrodę. Podczas zajęć porównywali również wielkości różnych gatunków tych niepowtarzalnych ptaków ze swoim wzrostem. Z pewnością od teraz wszyscy uczniowie 2b stali się wielkimi miłośnikami tych sympatycznych i niezwykłych ptaków.
2
Maja i Patrycja – nasze kolejne medalistki!
30 stycznia 2022r. w Toruniu odbyły się Halowe Mistrzostwa Okręgu Pomorskiego w dwóch kategoriach wiekowych U16 (2007-08) i U14 (2009-10). Wszyscy zawodnicy - uczniowie Jedynki - zaprezentowali się bardzo dobrze, poprawiając swoje wyniki życiowe.
Patrycja Jażdżewska (kl.8b) - po bardzo dobrym biegu na 1000m - zdobyła brązowy medal, a Maja Przysiężna (kl.7e) na tym samym dystansie, ale w młodszej kategorii wiekowej, wywalczyła srebrny krążek. Tuż za podium uplasował się Wiktor Sienkiewicz (kl.8c) w biegu na 600m z wynikiem 1:36,15.
Startowali również: Szymon Górzny (7b) - 300m – 42,83, Michał Marczak (7b) - 600m - 2:01,51, Franciszek Sarnowski (7b) - 600m - 2:20,61, Hubert Sprenger (4a) - 600m - 2:03,83, Oliwier Szostak (4a) - 600m - 2:15,87, Patryk Dopadło (4a) - 200m – 37,01.
Dla wszystkich słowa uznania!
Mistrzostwa Okręgu Pomorskiego w chodzie sportowym
29 stycznia 2022r. w Toruniu odbyły się Mistrzostwa Okręgu Pomorskiego w chodzie sportowym. Mistrzynią Województwa na 3000 m - z wynikiem 17:58,41 - została Maria Zielnik (kl. 8b), drugie miejsce zajęła Laura Jasik (kl. 8f) - 18:55,42.
W zawodach startowała również Zofia Michalec (kl. 7e), uzyskując wynik 19:08,26.
Wszystkie zawodniczki ustanowiły nowe rekordy życiowe.
Kolorowe kredki
Zapraszamy do udziału w akcji ekologiczno - charytatywnej
KOLOROWE KREDKICZYLI WIELKI KREDKOWY RECYKLING
Na czym polega akcja? Zbieramy kredki, następnie pracujemy nad ich obróbką i segregacją. Odrestaurowane kredki są przekazywane przez organizatora akcji do szpitali, szkół przyszpitalnych i świetlic środowiskowych lub do fundacji wspierających dzieci. Drewniane kredki, które są w gorszym stanie, są przerabiane na kredkowe małe dzieła. Kredkowa biżuteria i inne przedmioty z kredek są przekazywane na różne aukcje charytatywne, wspierając zbiórki pieniędzy.
Jest to akcja proekologiczna, propagujemy recykling, ograniczamy konsumpcyjny styl życia. Chcemy pokazać, że do wielu działań możemy wykorzystywać rzeczy i przedmioty, które większość ludzi wyrzuciłaby na śmietnik.Bądź eko - wolontariuszem! Ratuj środowisko, pomagaj innym!
Zasady udziału:-
„Niepotrzebne” kredki przynosimy do szkoły, segregujemy kolorami , temperujemy i wysyłamy do organizatorów.
-
Segregacji dokonujemy w klasie lub przekazujemy kredki do szkolnych koordynatorów.
-
Wysyłkę do organizatorów akcji planujemy w miesiącach: marzec, kwiecień, maj.
-
Klasy i aktywni wolontariusze otrzymają dyplomy.
-
Czego nie wysyłamy? Śmieci, połamanych kawałków kredek, starych flamastrów, długopisów, pogryzionych kredek, itp. Kredki ubrudzone plasteliną lub wymazane klejem, także się nie przydadzą.
-
Kredek krótkich nie segregujemy tylko wrzucamy do jednej torebki - organizator się nimi zajmie.
Szkolni koordynatorzy akcji: Danuta Tylingo, Maria Opar, Mariola Dyl
-