Powstały między innymi Statua Wolności, Sypiące się życie czy Inteligentna nora zająca. Było twórczo i śmiesznie.
TYDZIEŃ POTYCZEK PRZYRODNICZYCH
W dniach
28.03 – 31.03 2022
Odbędą się konkursy przedmiotowe dla uczniów klas 4-8
HARMONOGRAM KONKURSÓW
-
Konkursy pozwolą wyłonić MISTRZÓW z każdego przedmiotu.
-
Za udział w konkursie NIE SĄ wstawiane oceny cząstkowe.
Organizatorzy
M.Dyl, G.Polak, A. Grześkowiak, M.Opar, K. Lichucki, S.Stanke
REGULAMIN KONKURSÓW PRZYRODNICZYCH W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 1 W CZŁUCHOWIE
1. Organizatorami konkursów przyrodniczych są nauczyciele przedmiotów przyrodniczych SP1 w Człuchowie.
2. Cele konkursu:
- rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań z przedmiotów przyrodniczych,
- pogłębianie wiedzy i umiejętności przyrodniczych,
-motywacja do twórczej pracy umysłowej,
-tworzenie płaszczyzny pozytywnej i twórczej rywalizacji uczniów-
- wyłonienie Mistrzów przedmiotów przyrodniczych z każdego przedmiotu.
3. Uczestnikami konkursów mogą być uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Człuchowie w klasach:
kl. IV- przyroda
kl. V-VIII- biologia
kl. V-VIII- geografia
kl. VII-VIII- chemia
kl. VII-VIII- fizyka.
4. Obowiązuje zakres wiedzy i umiejętności zawarty w podstawie programowej nauczania odpowiednio dla danego konkursu z przyrody, biologii, geografii i fizyki w szkole podstawowej. (Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego2017r w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej)
5. Zestaw zadań konkursowych może zawierać zadania otwarte i zamknięte.
6. Czas rozwiązywania zadań wynosi 60 minut.
7. Udział uczniów w konkursie jest dobrowolny, a uczniowie za uczestnictwo nie otrzymują ocen cząstkowych.
8. Uczeń, który zajmie pierwsze miejsce w danym konkursie przedmiotowym, otrzymuje tytuł Mistrza, (Mistrz Przyrody, Mistrz Biologii, Mistrz Geografii, Mistrz Chemii, Mistrz Fizyki).
-
Nasi recytatorzy!
25 marca 2022 r odbył się szkolny konkurs recytatorski, którego celem było rozbudzanie wrażliwości na piękno poezji, upowszechnianie kultury żywego słowa, kształtowanie języka, wyobraźni i wrażliwości, promowanie talentów recytatorskich oraz popularyzacja literatury pięknej.
Wyniki konkursu są następujące:
W kategorii klas 4- 6:
I miejsce- Michał Żółtek- kl. 4a
II miejsce- Maja Borzyszkowska- kl. 4a
III miejsce- Hanna Polańska- kl. 4b
wyróżnienie- Zofia Jażdżewska- kl. 4a
W kategorii klas 7-8 :
I miejsce- Mikołaj Skrzypczak- kl. 8f
II miejsce- Paulina Podlaszewska- kl. 8c
III miejsce- Amelia Garstka- kl. 7e
Zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy ! 😊
"Od miechów do cyfrówki, czyli czym fotografowali człuchowianie"
Dzięki pomysłowi Wiktora, klasa 8f wybrała się do człuchowskiego muzeum, aby obejrzeć wystawę ph. "Od miechów do cyfrówki, czyli czym fotografowali człuchowianie".
Kolekcja Pana Adama Pliszki liczy blisko 400 aparatów i obrazuje rozwój techniki fotografowania na przestrzeni stu lat. Z zainteresowaniem wysłuchaliśmy opowieści Pana Adama, który jest pasjonatem fotografii i kolekcjonerem sprzętu fotograficznego.
Jesteśmy wdzięczni za możliwość poszerzenia naszej wiedzy dotyczącej tej dziedziny.
Dziękujemy :)
Klasa 8f
Brawo Mateusz !
W lutym odbył się Wojewódzki Konkurs Plastyczny pt. "Zaślubiny Polski z morzem". Na konkurs wpłynęło 390 prac z 50 szkół województwa pomorskiego. Jury postanowiło przyznać 14 uczestnikom dyplomy laureata oraz nagrody. Jednym z laureatów konkursu został uczeń naszej szkoły Mateusz Wejman z klasy 2b. Serdecznie gratulujemy Mateuszowi talentu i kreatywności oraz życzymy dalszych sukcesów.
Mistrz Rachunku klas 4
Oto finaliści i zwycięzcy szkolnego konkursu „Mistrz Rachunku klas 4”. W finale
wzięło udział 13 uczniów ze wszystkich klas czwartych, wyłonionych w drodze klasowych
eliminacji. Najlepszymi z najlepszych okazali się:I miejsce Bartosz Pestka z 4c
II miejsce Norbert Wójcik z 4a
III miejsce Fabian Soszka z 4a
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów, w kolejnych konkursach.
Pij wodę
1
DZIEŃ MATEMATYKI w 3c
MATEMATYKA JEST JAK KURZ - JEST WSZĘDZIE I JUŻ!
14 marca, po „burzy mózgów” na temat zastosowania matematyki w życiu codziennym, uczniowie rozpoczęli świętowanie. Liczyli zespołowo, indywidualnie i w parach. Odbył się też klasowy konkurs o medal „Mistrza tabliczki mnożenia”. Brawa dla zdobywców!
17 marca wiele emocji i satysfakcji młodym matematykom dostarczył udział w Kangurze Matematycznym 2022.
Trzymamy kciuki za dobre wyniki i życzymy powodzenia w kolejnych matematycznych przygodach.
5
POZNAJEMY CIAŁO CZŁOWIEKA – OKO W OKO Z…
Za nami kolejny etap odkrywania wiedzy o ciele człowieka. W sali gościnnie pojawiły się eksponaty (modele) z pracowni przyrodniczej. Potem z naszej wystawy powędrowały na stanowiska do obserwacji. Stanęliśmy oko w oko z : sercem, mózgiem, płucami, okiem, uchem, zębami, skórą - odkrywaliśmy ich tajemnice. Szkolny „Kostek” dzielnie znosił wnikliwe spojrzenia i zaglądanie w jego każdy kościsty zakamarek. Natomiast „Stefan” odkrył przed nami całe swoje wnętrze, a nawet stracił głowę. Operacja się udała, a na koniec pacjent był znowu poskładany. Zauważyliśmy, że „Stefan” coś zgubił - nic nie umknie naszym badaczom (kto zgadnie co?). Ciąg dalszy wiedzy będziemy uzupełniać w klasie czwartej, a więc „Kostku” i „Stefanie” do zobaczenia wkrótce.
Uczniowie 3c z wychowawczynią
7
2c rozpoczęła kolejną przygodę, jako Kubusiowi Przyjaciele Natury.
Przypomnieliśmy sobie, gdzie znajdziemy najwięcej witamin oraz co warto jeść, aby dostarczyć jak najwięcej składników odżywczych.
Katarzyna Odalanowska
ROZPALAMY PŁOMIEŃ WIEDZY – EKSPERYMENTUJEMY- POZNAJEMY TAJEMNICE LUDZKIEGO OKA
Dzień Kobiet to okazja, aby poznać mądre, pełne pasji i siły kobiety, które osiągnęły sukcesy w wielu dziedzinach. Do tych słynnych należą m.in. Marilyn Monroe (aktorka), Matka Teresa z Kalkuty (zakonnica), Margaret Thatcher (premier), Coco Chanel (projektantka) oraz Polka Maria Skłodowska-Curie (fizyczka- naukowiec). To właśnie tej ostatniej historię i osiągnięcia poznali uczniowie klasy 3c. Biorąc z niej przykład poszerzali swoją wiedzę naukową, a obiektem badawczym było - oko. Najpierw trochę teorii i prezentacji na temat budowy i funkcjonowania oka, a potem był czas na wzrokowe doznania podczas ulubionej formy nauki- eksperymentowania. Podczas doświadczeń uczniowie poznali zjawiska optyczne (np. odwrócone obrazy, które powstają w wyniku zjawiska refrakcji). Zauważyli jak nasze oko często ulega złudzeniom optycznym. Poznali działanie krążka Newtona. Zainteresowanie było duże, a efekty eksperymentów wywoływały zdziwienie np. „dziura w ręce”. Lekcja minęła szybko, ale ciekawość odkrywania zostanie na dłużej. Być może już tli się u kogoś płomień wiedzy i w przyszłości dołączy do grona znamienitych naukowców, a może nawet noblistów.
Wszystko jest możliwe!
Tymczasem wiemy na pewno jak ważnym organem są oczy, co im szkodzi i jak należy o nie dbać.
17
„Lapbookowa - Zaczarowana Zagroda”
W lutym klasa 2 c poznała kolejną z lektur o bardzo ciekawej tematyce przyrodniczej. Była to Antarktyda i jej mieszkańcy, a dokładniej stacja badawcza zajmująca się pingwinami.
Dla poszerzenia wiedzy o tym niezwykłym lądzie, mieli okazję wziąć udział w klasowym konkursie - Lapbookowa Zaczarowana Zagroda. Realizując innowację „Nauka z lapbooka” dzieci dokładnie znały formę oraz zasady tworzenia lapbooków. Wytwory uczniów były starannie przemyślane i zawierały elementy, które zachęcały do zapoznania się z inną wersją albumów przyrodniczych. Poza tym były bardzo twórcze, a zawarte w nich informację na pewno poszerzyły wiedzę dzieci o tym zagadnieniu.
Wszyscy twórcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody. Gratulujemy zapału do pracy i chęci do podjęcia wyzwania.
Katarzyna Odalanowska
Tydzień bezpiecznego internetu w 2c
W ostatnim czasie klasa 2c przypomniała sobie zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Poza projektami w grupach, które miały na celu zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwa płynące z sieci internetowej, odwiedziła naszą klasę pani pedagog Milena Bauch. Pani Milena sprawdzała, co zapamiętaliśmy z lekcji, a także czego jeszcze nie jesteśmy świadomi… Słowo SPAM, dane osobowe, umieszczanie zdjęć wydawały się dla każdego znajome, ale nie każdy wiedział dlaczego mogą być niebezpieczne…
Jako podsumowanie naszych działań otrzymaliśmy dyplom „Asów Internetu”. Dziękujemy za cenną lekcję.