Powitanie wiosny w klasie 3a
3
Marzanna czy Wiosna? Co zrobić?
W oczekiwaniu na wiosnę najpierw wykonaliśmy ekomarzannę. Potem zimowa panna przeszła wiosenną metamorfozę pod czujnym okiem naszych klasowych stylistów. W ten sposób mamy w klasie WIOSNĘ. Topienie kukły marzanny to tradycja. Choć tę tradycję znamy, to w ekoszkole ją zmieniamy! Dbamy o czystość naszych jezior.
Nasza klasowa „Wiosna” 21 marca świętowała razem z nami.
Klasa 1c z wychowawczynią
4
KLASA 1 B WITA WIOSNĘ PODCZAS SPACERU DO PARKU LUIZY
6
MISJA II - NA PODBÓJ KOSMOSU
Czym jest kosmos, jak wygląda i jaką ma wielkość ? Kim jest astronom, a kim astronauta? Kiedy był pierwszy lot w kosmos i kto stanął na Księżycu? Co udowodnił Mikołaj Kopernik? To tylko niektóre pytania, na które odpowiadali uczniowie z 3b podczas konkursu wiedzy o kosmosie. Mali astronauci przygotowali i bardzo ciekawie zaprezentowali przed kolegami makiety Układu Słonecznego. Podczas wykonywania zadań bawili się kosmicznie!!! Nagrodą w konkursie był Tytuł Zdobywcy Kosmosu. Z całą pewnością można stwierdzić, że był to kosmiczny i odlotowy tydzień.
3
MISJA I – PRZYGOTOWANIA DO LOTU W KOSMOS
Każdy z nas nie raz patrzył w gwiazdy i marzył o locie w kosmos. Uczniowie 3b zafascynowani blokiem tematycznym „Na podbój kosmosu” postanowili wspólnymi siłami wykonać wspaniałe kosmiczne rakiety, dzięki którym w wyobraźni odbyli odległą, międzyplanetarną podróż na inne planety.
9
Na kółku kulinarnym
Dziś na kółku kulinarnym szukaliśmy różnicy między ciastem drożdżowym i proszkowym. Były gofry i pizza. To i to wyszło wyśmienicie. To i to przygotujemy dla domowników w nadchodzący weekend.
2
Doświadczenie z kryształkami soli - klasa 3 a
4
Matematyczny Kangur 2023
2
Z wizytą w straży pożarnej - klasa 3a
5
Szkolny konkurs wiedzy religijnej „Błogosławiony Carlo Acutis”
Dnia 14 marca chętni uczniowie klas 4-8 wzięli udział w szkolnym konkursie wiedzy religijnej pt. „Błogosławiony Carlo Acutis”. Każdy uczestnik musiał wykazać się znajomością życiorysu i przesłania bł. Carla, odpowiadając na pytania, wypełniając test, rozwiązując krzyżówkę oraz wykonując zadanie opisowe.
Wyniki konkursu:
W kategorii klas 4-6:
I miejsce – Klaudia Kozłowska kl. 6c
II miejsce – Wiktor Cebo kl. 6b
III miejsce – Ksawery Bilski kl. 5c
W kategorii klas 7-8:
I miejsce – Kinga Żabińska kl. kl. 8b
II miejsce – Joanna Malmon kl. 8b
III miejsce – Cyprian Ciepliński kl. 8e
Wyróżnienie – Dominik Minkowski kl. 8b
GRATULUJEMY!
Organizatorzy: B. Pintos, R. Kozłowska, R. Kozłowski
Zabawy językiem polskim
14 marca w ramach Dni Języka Polskiego odbył się konkurs "Zabawy językiem polskim". W rywalizacji klas 4-6 zwyciężyła klasa: 5a. Drugie miejsce zajęła klasa 5b, a trzecie 4c.
Święto Liczby Pi na kółku matematycznym w 4d oraz 6b.
3
DZIEŃ MATEMATYKI W 1C - PRZEZ ZABAWĘ DO NAUKI
13
Święto Matematyki w 2c
20
Byliśmy w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim
18
09 marca 2023 roku gościliśmy w naszej szkole Teatr Historyczny Krzysztofa Góreckiego
„Żywa lekcja historii” to podróż poprzez wieki. Uczniowie mieli okazję zaznajomić się z historią poprzez kontakt z dawnymi obyczajami, bronią oraz uzbrojeniem ochronnym, dokładnymi replikami sprzętów wykorzystywanych w danych epokach historycznych. W trakcie tej niezwykłej lekcji nasi uczniowie przenieśli się w czasy starożytnych Greków i Rzymian, zgłębili tajniki odległego średniowiecza, aby poznać kulturę Sarmackiej Rzeczypospolitej, gdzie królowały piękne stroje składające z żupanu, kontusza, futrzanych kołpaków i jedwabnych pasów kontuszowych. Następnie wcielili się w rolę muszkieterów walczących u boku króla Szwecji Karola Gustawa, którym czoło stawiali polscy husarzy. Na koniec mogliśmy w ciszy i skupieniu przenieść się do czasów walki Polaków o wolność – epoka napoleońska, powstania narodowe. Każdy uczestnik podróży w czasie mógł poczuć się jak szlachcic czy jak żołnierz broniący Rzeczpospolitej. Od tego spotkania z pasjonatami historii takie pojęcia jak: hełm z nosalem, karwasz, kolczuga, kopia, muszkiet, rogatywka, grenadier czy kirasjer będą dla naszych uczniów czymś powszednim i normalnym.
W trakcie spotkania młodzież miała okazję dobrze się bawić, a zarazem zdobyć wiedzę historyczną podaną w nietypowy sposób.24
PODSUMOWANIE EKOLOGICZNEGO OGÓLNOSZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO DLA KLAS 0-8
„ŻYJ ZDROWO W ZDROWYM ŚWIECIE. ALTERNATYWNE ŹRÓDŁA ENERGII”
realizowanego w ramach projektu „RO2 BIMY POZYTYWNĄ ATMOSFERĘ”.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za udział.
Gratulujemy talentu plastycznego oraz dużej wiedzy ekologicznej.
Życzymy dalszych sukcesów!
Nagrody dla uczestników ufundowane przez Urząd Miasta Człuchów
Organizatorzy konkursu: Danuta Tylingo, Maria Opar
14
BYĆ KOBIETĄ - TO BRZMI DUMNIE
10W klasie 3b, z okazji tegorocznego Dnia Kobiet, pojawiły się nie tylko kwiatki, czekoladki oraz serdeczne życzenia. Tym razem podczas zajęć, uczniowie mieli okazję poznać również sylwetki niezwykłych Pań, o których warto pamiętać. Wiele kobiet zapisało się na kartach historii, między innymi w dziedzinie nauki, kultury i sztuki. Bardzo często, pełne odwagi i determinacji, przełamywały stereotypy, walczyły o równouprawnienie, odnosiły sukcesy, dokonywały odkryć i ustanawiały rekordy. Dzieci dowiedziały się, że Międzynarodowy Dzień Kobiet wywodzi się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie w XIXw. Wtedy właśnie, pracujące w fabryce bawełny kobiety zorganizowały strajki, domagając się krótszego dnia pracy oraz takiego samego wynagrodzenia, jakie otrzymywali mężczyźni. Oficjalnie Dzień Kobiet ustanowiono w 1910r. Mali panowie z 3b już wiedzą, że o ogromnej roli kobiet w rozwoju cywilizacyjnym i kulturowym warto pamiętać nie tylko 8 marca, ale również przez pozostałe dni w roku.
3----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
12
Dla pań...
Uczniowie z klasy 2b na kółku informatycznym wykonali kartkę dla wszystkich pań
„WIĘCEJ O UZALEŻNIENIACH”
02.03.2023 r. na lekcji przyrody, uczniowie klasy 4d mieli okazję uzupełnić swoją wiedzę na temat uzależnień podczas spotkania z Policjantką z Komendy Powiatowej Policji w Człuchowie nadkom. Iwoną Woźniak. Pani Iwona opowiedziała uczniom o uzależnieniach od dopalaczy, narkotyków, alkoholu czy urządzeń elektronicznych w kontekście prawnym. Dziękujemy za cenne informacje dotyczące konsekwencji stosowania używek w naszym wieku.
Uczniowie, nauczyciel przyrody Maria Opar