Podziękowanie
Nasza Ziemia w naszych rękach
Klasa 1c jest z ekologią za pan brat. Na co dzień uczą się, jak dbać o Ziemię i podejmują wiele proekologicznych działań. Świętowanie Dnia Ziemi rozpoczęli 21 kwietnia od wspólnej zabawy tanecznej z całą społecznością szkolną. Potem z globusem w ręku pogłębili wiedzę o trzeciej planecie od Słońca. Zbadali kształt kuli ziemskiej, jej ruchy, odkrywali kontynenty. Poznali „Kodeks ekologa”. Zatroszczyli się o stan Ziemi. Najpierw symbolicznie wyczyścili jej model, a potem zrobili to w rzeczywistości. Zielony Patrol posprzątał teren wokół szkoły, zachowując zasady segregacji. Potem przy pięknej pogodzie i w czystym otoczeniu rozpoczęli wesołe zabawy z Ziemią- piłką. W tym dniu Ziemia naprawdę była w rękach uczniów
Zadanie na 22 kwietnia, w Dzień Ziemi - ZRÓB COŚ DOBREGO DLA NASZEJ PLANETY
4
DZIEŃ ZIEMI W KLASIE 1a
5
PRZYJACIELE ZIEMI
„My jesteśmy przyjaciółmi całej Ziemi,
Choć jesteśmy mali potrafimy wiele.
Nie pozwólmy jej zabrudzić , ani zniszczyć,
Ta planeta jest dla wszystkich”….
Przytoczone słowa hymnu naszej szkoły stały się motywem przewodnim zajęć, prowadzonych w klasie 3b z okazji Dnia Ziemi. Uczniowie mieli okazję poznać cytaty znanych pisarzy i artystów, które uwrażliwiają na piękno przyrody oraz budzą poczucie odpowiedzialności za jej stan . Poznali źródła zagrożeń, które mogą dotknąć naszą planetę, co ją zatruwa, niszczy oraz jak mogą się o nią zatroszczyć i chronić. Podczas lekcji dyskutowali o recyklingu i segregacji odpadów. Utrwalili także swoją wiedzę na temat oszczędzania wody, energii oraz dbania o czyste powietrze. Do klasowej galerii wykonali prace plastyczne pod hasłem ,,Piękna jest nasza Ziemia” oraz zobowiązali się wykonać różne zadania, aby Ziemia była jeszcze piękniejsza. Wszyscy z dużym zaangażowaniem brali udział w zajęciach i wzbogacili swoją wiedzę na temat naszej planety otrzymując tytuł ,,Przyjaciela Ziemi ”.8
MISJA SKLEP - 1C NA TROPIE MĄDRYCH ZAKUPÓW I ŻYCIA W ZGODZIE Z NATURĄ
Tuż przed Dniem Ziemi wyruszyliśmy na trzecią ekologiczną misję. Tym razem Kubuś zaprosił nas na misję pod hasłem SKLEP. Dlaczego sklep? S -jak sport, K- jak kupowanie, L- jak less (mniej) niemarnowanie, E jak ekologia, P jak posiłek i odżywianie. Podczas realizacji zadań nauczyliśmy się: jak dbać o siebie, dbając o klimat, czyli żyć w zgodzie z naturą; dlaczego mówi się, że ruch to zdrowie; dlaczego warto jeść owoce i warzywa; co to znaczy jeść sezonowo i jak mądrze robić zakupy. Omówiliśmy zasady przemyślanych, ekologicznych zakupów, które warto stosować w DOMU, SKLEPIE i po DRODZE. Zadaliśmy sobie wiele pytań, m.in. Czy muszę to kupić? Czy tej rzeczy naprawdę potrzebuję? Czy warto zrobić listę zakupów? Z jaką torbą na zakupy? Co zrobić, aby nie marnować żywności?
Na zakończenie misji wkleiliśmy kolejny znaczek do identyfikatorów Kubusiowego Przyjaciela Natury.
Teraz czas na praktykę
Przyjaciele Ziemi z 1c
4
Mistrzostwa Województwa w drużynowych biegach przełajowych - Gdynia, 20.04.2023 r.
Wysokie - V miejsce indywidualnie- zajęła Maja Przysiężna 8e w biegu przełajowym na 800 w Finale Wojewódzkim drużynowych biegów przełajowych. Drużyna dziewcząt zajęła XI miejsce, chłopcy uplasowali się na XIII miejscu.
Skład drużyny dziewcząt:
Maja Przysiężna 8e, Zofia Michalec 8e, Dagmara Pankanin 8e, Amelia Garstka 8e, Zofia Łukaszewska 8e, Michalina Łukaszewska 7a.
Skład drużyny chłopców:
Antoni Banaszak 8e, Julian Pałka 8e, Maciej Markiewicz 8e, Antoni Figurski 8e, Sebastian Barszcz 8c.
Trzeba dodać, że drużyny startowały w dużym osłabieniu, gdyż spora część zawodników przebywała w tym czasie na wycieczce szkolnej.
Awans Wojtka do zawodów ogólnopolskich!
14.04.2023 w Borzytuchomiu odbyły się wojewódzkie eliminacje biegów przełajowych w ramach programu „Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie” w rocznikach 2012 i młodsi oraz 2010-2011 dziewcząt i chłopców.
Bardzo dużym sukcesem zakończył się bieg chłopców (w roczniku 2012 i młodsi), gdzie Wojciech Nickowski (kl.2a) ukończył bieg na szóstym miejscu, uzyskując tym samym awans do zawodów ogólnopolskich. Trzeba dodać że Wojtek startował z o dwa lata starszymi rywalami :) Finał ogólnopolski odbędzie się w sierpniu w Toruniu.
Dobrze zaprezentowały się również: Magdalena Witt (kl.4c) – siódme miejsce i Sandra Bielacka – dziewiąte miejsce.
W zawodach wystartowali również: Radosław Ciepliński (4c), Tomasz Ciepliński (4c), Zuzanna Defińska (4c), Dominika Dębska (4c,) Patryk Dopadło (5a), Małgorzata Gołębiewska (3b), Maria Marczak (3b), Kacper Pankanin (3b), Katarzyna Pędzelska (4b), Hubert Sprenger (5a), Blanka Tarczyluk (2c), Kamil Zieliński (5c), Małgorzata Zielnik (5b).
Po sprzątaniu - ognisko
Wycieczka do Marysina 5a,5b. Każdego roku w naszej szkole Święto Szkoły zbiega się z obchodami Dnia Ziemi, ponieważ nosimy imię Przyjaciół Ziemi. Klasy 5a oraz 5b postanowiły w tym roku celebrować obchody na łonie natury, jednocześnie coś dla niej robiąc. Uczniowie sprzątali las i, niestety, mieli wielkie efekty. Okazało się, że w lesie można znaleźć mnóstwo rzeczy, które nie powinny tam się nigdy znaleźć. Po pracy było ognisko z kiełbaskami, a potem zwiedzanie szkółki leśnej. O swojej pracy leśnika opowiadali pani Karolina i pan Patryk zaciekawiając bardzo młodych słuchaczy. Uczniowie otrzymali okolicznościowe pamiątki i po wspólnej fotografii, w doskonałych humorach, wrócili do Człuchowa.
#laboratoria przyszłości
Konkurs czytania
W klasie 2b odbył się Klasowy Konkurs Pięknego Pisania. Każdy z uczestników został wyróżniony i otrzymał upominek.
PRZEZ ZABAWĘ DO NAUKI, CZYLI 1C NA WYSTAWIE INTERAKTYWNEJ „KĄTEM OKA”
Na wystawie uczniowie z zapałem odkrywali tajemnice oka, światła, optyki i nie tylko. Zobaczyli m.in. kalejdoskop XXL, wielki kran, studnię nieskończoności oraz stanowisko z wymazywaniem twarzy.
Warto było to zobaczyć😊
3
ŚMIECIU PRECZ !
Za kilka dni obchodzić będziemy Dzień Ziemi. Uczniowie 3b już teraz rozpoczęli przygotowania do obchodów święta naszej planety. Na początek postanowili wyruszyć w plener, aby „zapolować na śmieci”. Niestety wszyscy byli zaskoczeni ogromną ilością porozrzucanych puszek, papierów, czy butelek. Dzieci uczestniczyły w sprzątaniu zakamarków Człuchowa z zaangażowaniem i wielkim przejęciem. Efektem ich ciężkiej pracy było wiele worków pełnych odpadów. Pamiętajmy, że każdego dnia mamy wpływ na to, jak wygląda nasza planeta. Bądźmy więc przyjaciółmi Ziemi i dbajmy o nią najlepiej jak potrafimy!
4
"Kątem oka" w muzeum
Uczniowie klasy 5b naszej szkoły w poniedziałek 17 kwietnia obejrzeli interaktywną wystawę „Kątem oka” prezentowaną w Muzeum Regionalnym w Człuchowie. Wystawa ich na przemian zaskakiwała i zaciekawiała, ponieważ ukazywała niektóre zjawiska fizyczne spotykane na co dzień od innej strony. Uczniowie podziwiali równoeż panoramę Człuchowa z wieży zamkowej, a całą imprezę zakończyli wspólnym posiłkiem.
Dzień czekolady w 2c
Dzień Czekolady obchodzony jest 12 kwietnia. Dlatego też uczniowie z klasy 2c dzisiaj mieli czekoladowe - słodkie lekcje. Odwiedziła nas Pani Iza z cukierni Angelika, która wprowadziła nas w słodki świat. Dowiedzieliśmy się co potrzeba do produkcji czekolady, jakie są jej rodzaje. Potem czekała nas najsłodsza część zajęć. Sami własnoręcznie ozdabialiśny swoje tabliczki czekolady. Każda była piękna, słodka i niepowtarzalna. Na sam koniec zostało nam rozkoszowanie się smakiem czekolady. Wszystkim nam podobały się te zajęcia.
16
Życzenia
Wielkanocna wizyta w Zakładzie Opiekuńczo – Leczniczym i Hospicjum w Człuchowie
W Wielki Czwartek nasze wolontariuszki odwiedziły Zakład Opiekuńczo – Leczniczy i Hospicjum. Liliana i Wiktoria z klasy 4b, Dominika i Agata z klasy 8a, Martyna z klasy 7b oraz Paulina z klasy 8c przyniosły oprócz życzeń własnoręcznie przygotowane świąteczne babeczki dla pacjentów. (A.W.M.)
Światowy Dzień Zdrowia
7 kwietnia 2023 r. w "Światowy Dzień Zdrowia" Światowa Organizacja Zdrowia będzie obchodzić swoje 75 urodziny.
W 1948 roku kraje świata połączyły się i założyły WHO, aby promować zdrowie, dbać o bezpieczeństwo świata i służyć bezbronnym - aby każdy, wszędzie mógł osiągnąć najwyższy poziom zdrowia i dobrego samopoczucia.
Rocznica 75-lecia WHO jest okazją do spojrzenia wstecz na sukcesy w dziedzinie zdrowia publicznego, które poprawiły jakość życia w ciągu ostatnich siedmiu dekad.
Przez dziesięciolecia WHO zajmowała się kluczowymi wyzwaniami związanymi ze swoją misją: wysiłkom na rzecz poprawy warunków społecznych, aby ludzie rodzili się, dorastali, pracowali, żyli i starzeli się w dobrym zdrowiu. Jednak postęp ten jest stale zagrożony przez utrzymywanie się nierówności zdrowotnych.
Cel osiągnięcia "Zdrowie dla wszystkich" pozostaje zatem tak samo ważny dzisiaj, jak 75 lat temu.
Dołącz do WHO w drodze do osiągnięcia zdrowia dla wszystkich.
#ZdrowieDlaWszystkich #WHO75
Świąteczne origami na matematyce w 4c i 4d.
8
WIELKANOCNE ZAJĄCZKI ŚWIĘTUJĄ MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ MARCHEWKI
5HASŁO ZAJĄCZKÓW BRZMI: „CHRUP I BĄDŹ ZDRÓW!
Międzynarodowy Dzień Marchewki jest obchodzony 4 kwietnia. Wydarzenie to zostało ustanowione w 2003 roku. „Zajączki” z 1c postanowiły uświetnić ten dzień, poznając wiele ciekawych informacji o tym warzywie. W klasie zagościł pomarańczowy kolor i oczywiście bohaterki dnia- marchewki, które zostały poddane wnikliwej obserwacji. Uczniowie poznali jej budowę, wartości odżywcze i gatunki. Uczniowie dowiedzieli się, że marchew może być żółta, czerwona, pomarańczowa, biała, ciemnofioletowa i czarna. Poznali też MOC MARCHEWKI- jest bardzo zdrowa, zapewnia prawidłowe funkcjonowanie wzroku, wzmacnia odporność i może ochronić przed rozwojem nowotworów, zawiera wiele witamin i mikroelementów. Jest składnikiem wielu potraw i wypieków, ale najlepsza jest surowa. Zajączki więc schrupały ochoczo solidną porcję witamin. Postanowiły chrupać marchewki częściej.
Teraz „zajączki” mogą wyruszyć do wielkanocnej pracy
„OKRUCHY TRADYCJI”- „ZAJĄCZKI” PODCZAS WARSZTATÓW POZNAJĄ WIELKANOCNE TRADYCJE
Pierwszoklasiści tuż przed świętami mieli nie lada atrakcję. Podczas wyjazdowych warsztatów wiele się nauczyli, m.in. tradycyjnego ubijania masła. Praca była zespołowa, wymagała sporo siły. Potem formowali masełka w specjalnych formach Efektem współpracy były świąteczne masełka. Wiele śmiechu i radości było podczas zabawy z ziemniakiem.
Oczywiście, ważnym punktem warsztatów było zdobienie jajek. Najpierw „garść” informacji o wszystkich sposobach zdobienia, a potem każdy ozdabiał swoje drewniane jajeczko techniką decoupage. Było też bliskie spotkanie z żywym króliczkiem! Ciekawe, czy pomagał wielkanocnemu zajączkowi chować niespodzianki dla dzieci? Podczas poszukiwania prezentów emocje były ogromne. Po tak intensywnej pracy i zabawie przyszedł czas na biesiadę. Dzieci wzmocniły siły. Kromka chleba z własnoręcznie wykonanym masłem i pysznym dżemem smakowała wyśmienicie
To był bardzo miły, ciekawy i pełen pozytywnych, świątecznych emocji dzień.
ŻYCZYMY WSZYSTKIM ZDROWYCH I WESOŁYCH ŚWIĄT!
6