26 marca 2024 roku gościliśmy w naszej szkole Teatr Historyczny Krzysztofa Góreckiego
„Żywa lekcja historii” to podróż poprzez wieki. Uczniowie mieli okazję zaznajomić się z historią poprzez kontakt z dawnymi obyczajami, bronią oraz uzbrojeniem ochronnym, dokładnymi replikami sprzętów wykorzystywanych w danych epokach historycznych. W trakcie tej niezwykłej lekcji nasi uczniowie przenieśli się w czasy starożytnych Greków i Rzymian, zgłębili tajniki odległego średniowiecza, aby poznać kulturę Sarmackiej Rzeczypospolitej, gdzie królowały piękne stroje składające się z żupanu, kontusza, futrzanych kołpaków i jedwabnych pasów kontuszowych. Następnie wcielili się w rolę muszkieterów walczących u boku króla Szwecji Karola Gustawa, którym czoło stawiali polscy husarzy. Na koniec mogliśmy w ciszy i skupieniu przenieść się do czasów walki Polaków o wolność – epoka napoleońska, powstania narodowe. Każdy uczestnik podróży w czasie mógł poczuć się jak szlachcic czy jak żołnierz broniący Rzeczpospolitej. Od tego spotkania z pasjonatami historii takie pojęcia jak: hełm z nosalem, karwasz, kolczuga, kopia, muszkiet, rogatywka, grenadier czy kirasjer będą dla naszych uczniów czymś powszednim i normalnym.
W trakcie spotkania młodzież miała okazję dobrze się bawić, a zarazem zdobyć wiedzę historyczną podaną w nietypowy sposób.
OGÓLNOPOLSKI KONKURS MATEMATYCZNY LEON 2024
W dniach 25-26 marca w naszej szkole odbyła się wiosenna edycja Ogólnopolskiego Konkursu Przedmiotowego LEON. Wzięło w nim udział 58 uczniów z klas I-III. Celem konkursu jest sprawdzenie ścisłych umiejętności uczniów oraz zachęcenie do rozwijania pasji matematycznych i samodzielności, odkrywania ukrytych talentów oraz rozwinięcia nawyku twórczego i logicznego myślenia. Brawo, młodzi matematycy!
Z niecierpliwością czekamy na wyniki konkursu, które poznamy w czerwcu.
Tymczasem za wszystkich uczestników trzymamy mocno kciuki
2
Międzywojewódzkie Mistrzostwa LDK w biegach przełajowych Włocławek 23.03.2024
Nasi uczniowie dzielnie walczyli z rówieśnikami z województwa pomorskiego i kujawsko - pomorskiego:
Sandra Bielacka 5b - 4 miejsce,
Kasia Pędzelska 5b – 6 miejsce,
Andrii Chabovskyi 7b - 14 miejsce,
Dawid Kluk 7b – 18 miejsce.
Gratulacje!
B. Bodziak
KAPELUSZ PANI WIOSNY
22 marca zostały ogłoszone wyniki konkursu plastycznego dla klas 0-4 „Kapelusz Pani Wiosny”. Konkurs miał na celu uwrażliwić dzieci na piękno nadchodzącej pory roku, udoskonalić ich twórcze umiejętności oraz spopularyzować wiedzę o barwach i symbolach wiosny. Każdy z uczestników wspólnie z rodzicami wykonał przestrzenny kapelusz, wykorzystując dowolne materiały plastyczne. Na konkurs wpłynęły 33 wyjątkowo piękne i pomysłowe prace, które można podziwiać na wystawie w holu szkoły. Efekty wspólnej pracy dzieci i ich rodziców przeszły najśmielsze oczekiwania organizatorów ! Bardzo się cieszymy, że tak wielu rodziców zdecydowało się, aby wspólnie ze swoimi pociechami spędzić wolny czas w kreatywny sposób. Serdecznie gratulujemy inwencji twórczej i wspaniałych efektów. Wyniki konkursu: I miejsce Alicja Węglińska „0” Liev Petrenko 1b Wiktoria Ruc 2c Blanka Tarczyluk 3c Maria Marczak 4b II miejsce Nicole Wnuk-Lipińska „0” Maria Wozińska 1c Pola Dubikowska 2c Hanna Poczekajło 3a Mateusz Wejman 4b III miejsce Monika Dzodz „0” Wojciech Poczekajło 1b Hanna Wróblewska 1b Hanna Opar 2c Julian Maik 3b Małgorzata Gołębiewska 4b Hanna Skrzypczak 4c
U bezdomniaków
W piątek 22 marca nasi wolontariusze zawieźli karmę i przysmaki dla psów zebrane w szkole do schroniska człuchowskiego TOZ prowadzonego przez pana Karola Krasienkiewicza. Pan Karol opowiedział nam o swoich podopiecznych, a my mogliśmy zapewnić niektórym z nich odrobinę radości. Młody wulkan energii Wigo i trzy staruszki sznaucerki skradły nasze serca. Były niezwykle przyjacielskie i spragnione pieszczot, zabawy i uwagi. Może ktoś z Was je pokocha i podaruje im dom? Dziękujemy za pomoc w przetransportowaniu karmy i wolontariuszy :) pani Mai oraz panom Romanowi i Piotrowi. (A.W.M.)
6
Wiosenne śniadanie 7a
"Na wiosnę kwiatki rosną", ale rosną też dzieci i aby rosnąć, muszą zdrowo jeść. Dlatego wpadliśmy na pomysł, żeby na godzinie wychowawczej przygotować zdrowe śniadanie. Każdy przyniósł artykuły potrzebne do zrobienia wiosennych kanapek. Pokroiliśmy warzywa, wyłożyliśmy wszystkie składniki na talerze, zestawiliśmy stoły i spędziliśmy czas przy wspólnym posiłku i pogawędce. Jedzone tak kanapki były naprawdę pyszne! (A.W.M.)
Zbiórka karmy
W środę wolontariusze zakończyli zbiórkę karmy dla bezdomnych zwierząt. Byliście bardzo hojni! Wszystkim, którzy przyłączyli się do naszej akcji, serdecznie dziękujemy w imieniu swoim i obdarowanych zwierząt. Międzyszkolny Klub Wolontariatu (A. W.M.)
13
W poszukiwaniu wiosny - kl. 6b
W czwartek 21 marca był dzień ......... przyjścia wiosny, stąd klasa 6b postanowiła wyjść i serdecznie ją przywitać. Tak długo szukaliśmy oznak wiosny, że trafiliśmy do budynku dworca PKP. W pierwszej chwili chcieliśmy uciec z Człuchowa, wszak to także "dzień wagarowicza", jednak rozsądek wziął górę i zaczęliśmy oglądać to ciekawe miejsce. Okazało się, że od blisko 2 lat w budynku tym znajduje się Sala Tradycji Kolejnictwa i całkiem przypadkiem była w tym dniu otwarta. Przywitał nas Pan Adam Ratyński, który na kolei spędził blisko pół wieku. W bardzo ciekawy sposób opowiedział nam o całej ekspozycji, od mundurów po sprzęt używany dawniej na kolei, aż po modele współczesnych pociągów. Mimo że opowiadał nam o historii, to czas nam minął tak jabyśmy pędzili współczesnym pendolino. Wiosny nie znależliśmy, ale za to odkryliśmy ciekawy zakątek mówiący o przeszłości naszej "małej ojczyzny"
Powitanie wiosny
Powitanie wiosny w klasie 1b
Powitanie wiosny w 2c
Konkurs "Nie marnuj jedzenia - myśl ekologicznie" rozstrzygnięty!
Od początku marca na korytarzu głównym naszej szkoły można było podziwiać wystawę prac konkursu plastycznego, który miał na celu zwrócenie uwagi na nie marnowanie kupowanej żywności. Na uczestników konkursu czekały wspaniałe nagrody ufundowane przez Urząd Miasta Człuchów, które świetnie wpisały się w tematykę konkursu. W samym konkursie wzięło udział ponad 40 osób, które za pomocą plakatów przedstawiły zasady, pomysły oraz konsekwencje marnowania żywności.
2
Półfinał Ligi Matematycznej
19.03.2024 r. w Słupsku, odbył się półfinał Ligi Matematycznej. Po trzech miesiącach wysyłania prac domowych i ćwierćfinale w klasach 7 – 8 , dwunastu uczniów naszej szkoły zmagało się z zadaniami półfinałowymi. Uczestniczyli w nim : Katarzyna Batruch z klasy 5 b, Tomasz i Radosław Cieplińscy, Wojciech Podlaszewski z 5 c, Norbert Wójcik, Fabian Soszka, Michał Żółtek z klasy 6 a, Zuzanna Birosz, Hanna Zakrzewska, Kacper Ciepliński z 7 c, Liliana Majer z klasy 8 c i Antoni Dubikowski z 8 b. Czekamy na wyniki i życzymy dalszych sukcesów
2
ZAJĘCIA ROZWIJAJĄCE KREATYWNE TECHNIKI MYŚLENIA
W dniach 7. i 15. marca gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Czarnem. Najpierw uczniowie klas mundurowych wraz z opiekunami przedstawili ofertę swojej szkoły uczniom klas ósmych, podzielili się swoimi doświadczeniami, opowiedzieli o szkolnej codzienności i pokazali jak złożyć czy rozłożyć broń.
W piątek natomiast (15. marca) ponownie odwiedziła nas Pani Emilia Marcinowska z uczennicą Technikum Reklamy (absolwentką naszej szkoły Kasią), by przeprowadzić w klasach ósmych zajęcia rozwijające kreatywne techniki myślenia (bo tak właśnie pracują uczniowie technikum). Ósmoklasiści podzieleni na grupy mieli do wykonania kilka zadań. Liczył się czas, pomysł i sposób wykonania. Najbardziej kreatywne drużyny zostały nagrodzone drobnymi upominkami. Było interesująco, zabawnie i inaczej niż zazwyczaj na lekcjach. Kreatywność to według definicji zdolność tworzenia czegoś nowego, oryginalnego. Aktywny udział w tych zajęciach uświadomił ósmoklasistom, że każdy jest kreatywny - wystarczy tylko chcieć!
Krystyna Bill
1
MAMY LAUREATÓW NASZE ORŁY
Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu ,,Orzeł Edukacji Wczesnoszkolnej” 2024 (sesja jesienna)
Z radością informujemy, że w Ogólnopolskim Konkursie „Orzeł Edukacji Wczesnoszkolnej 2024”, w którym wzięło udział 77 uczniów z klas 1-3, aż 22 zostało Laureatami.
Laureaci konkursu otrzymali dyplom i prestiżowy tytuł „Orła Edukacji Wczesnoszkolnej”, a pozostali uczestnicy imienny Dyplom Uznania.
OTO NASI LAUREACI:
Na poziomie klas 1
1. Michał Maślanyk klasa 1 a – 11. miejsce w kraju
2. Wojciech Piechowski klasa 1 a – 11. miejsce w kraju
3. Ahlaia Yezerska klasa 1 b – 14. miejsce w kraju
4. Maja Soszka klasa 1a – 15. miejsce w kraju
5. Emilia Tchorzewska klasa 1b - 19. miejsce w kraju
6. Piotr Nickowski klasa 1b - 20. miejsce w kraju
Na poziomie klas 2
1. Filip Gałkowski klasa 2b – 6. miejsce w kraju
2. Lucjan Lenża klasa 2a - 6. miejsce w kraju
3. Aleksander Ciechacki klasa 2c – 10. miejsce w kraju
4. Michał Ożański klasa 2c- 10. miejsce w kraju
5. Ksawery Gleb klasa 2a - 12. miejsce w kraju
6. Ignacy Ożański klasa 2c- 13. miejsce w kraju
7. Szymon Żabiński klasa 2b- 14. miejsce w kraju
8. Anna Czarna klasa 2c - 17. miejsce w kraju
9. Jakub Tomaszewski klasa 2d - 17. miejsce w kraju
10. Lena Cysdorf klasa 2c, - 18. miejsce w kraju
11. Jaśmina Dziobko klasa 2c - 18. miejsce w kraju
12. Hanna Szopa klasa 2c - 19. miejsce w kraju
Na poziomie klas 3
1. Hanna Poczekajło klasa 3a – 17. miejsce w kraju
2. Szymon Lewandowski klasa 3b – 19. miejsce w kraju
3. Wojciech Nickowski klasa 3a – 19. miejsce w kraju
4. Kacper Jocz klasa 3b - 20. miejsce w kraju
Wszyscy uczestnicy wykazali się ambicją, zaangażowaniem w naukę i chęcią poszerzania swojej wiedzy.
Gratulujemy wszystkim uczniom, którzy postanowili wziąć udział w konkursie .
Życzymy dalszych sukcesów!
Rodzicom gratulujemy tak wspaniałych dzieci i dziękujemy, że dajecie im wsparcie, zrozumienie i motywujące słowa zachęty.
Za inspirowanie uczniów do poszerzania wiedzy i rozwijania swoich zainteresowań i pasji, nasza szkoła kolejny raz została uhonorowana CERTYFIKATEM PLACÓWKI ROZWIJAJĄCEJ TALENTY.
Szkolny koordynator konkursu
Danuta Tylingo
11
Gdy zabrakło prądu
Dzisiejszy brak prądu nie przeszkodził uczniom w super zabawie.
WOJEWÓDZKI KONKURS PLASTYCZNY - HANIA WYRÓŻNIONA
W lutym odbył się III Wojewódzki Konkurs Plastyczny pt. „Zaślubiny Polski z morzem”, który upamiętniał 104. rocznicę symbolicznych zaślubin Polski z morzem, Organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 48 im. gen. Józefa Hallera w Gdańsku. Na konkurs nadesłano 154 prace, spośród których wyłoniono 10 laureatów i przyznano 10 wyróżnień. Cieszymy się, że wśród wyróżnionych znalazła się Hanna Szopa z klasy 2c.
BRAWO HANIU!!! Gratulujemy i życzymy dalszych plastycznych sukcesów😊
Koleżanki i koledzy z klasy 2c wraz z wychowawczynią Danutą Tylingo