Aktualności
Święto Niepodległości w 3c
1
Dzień Niepodległości
Święto Niepodległości w klasie 1a
Lekcja patriotyzmu w 1b
"Polska - to taka kraina,
która się w sercu zaczyna.
Potem jest w myślach blisko,
w pięknej ziemi nad Wisłą..."
Jesteśmy Polką i Polakiem
Patriotycznym Pokazem Mody klasa 1b rozpoczęła obchody Święta Niepodległości. Na wesoło i z przymrużeniem oka, inspirując się historią i kulturą Polski, każdy z uczniów zaprezentował się w stroju, w którym dominowały barwy narodowe. Dzięki zaangażowaniu oraz pomysłowości rodziców, kreacje były tematyczne i wyjątkowe, a pierwszaki wyglądały w nich wspaniale ! Na zakończenie każde dziecko otrzymało Dyplom Małego Patrioty, a uczestnicy przyznali również Nagrodę Publiczności. Wydarzenie to było bardzo ekscytujące i sprawiło dzieciom wiele radości. Z pewnością dzisiejszy dzień wzmocnił w nich poczucie patriotyzmu i dumy z bycia Polakiem.
1
Wystawa w bibliotece
Biblioteka szkolna zaprasza na wystawę książek i publikacji z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
DYPLOMY ROZDANE
Podsumowaliśmy nasz udział w Ogólnopolskiej Kampanii „Przytul się do drzewa”. Aktywnie uczestniczyliśmy na etapie szkolnym i ogólnopolskim, zgłębiając cel przedsięwzięcia. Otrzymaliśmy pamiątkowe dyplomy „Przyjaciela drzew”. Wytężyliśmy też „sokoli wzrok”, aby odnaleźć swoje zdjęcia na ogólnopolskim kolażu liczącym 14.520 zdjęć. Jeszcze wszystkich nie znaleźliśmy😊 Cieszymy się, że jesteśmy częścią tak dużego projektu i możemy pokazać, że drzewa są dla nas ważne, a pożarom lasów mówimy NIE.
Klasa 2c
#strażnicylasów
1
#Laboratoria Przyszłości. Rocznica urodzin Marii Skłodowskiej-Curie
7 listopada przypada 156 rocznica urodzin Marii Skłodowskiej-Curie. Z tej okazji na zajęciach koła chemicznego piekliśmy tort dla naszej noblistki. Przeprowadzając rozmaite przemiany fizyczne i chemiczne zrobiliśmy smaczny urodzinowy tort. Nie zabrakło też prezentów - pięknych portretów Marii. Na urodziny przybyła we własnej osobie Maria Skłodowska-Curie. Dzięki kilku zabiegom kosmetycznym i stylistycznym nasza Zuzia upodobniła się do solenizantki. W zajęciach wykorzystaliśmy sprzęt zakupiony do szkoły w ramach programu „Laboratoria przyszłości”.
Opiekunka koła chemicznego: Agnieszka Grześkowiak
Myślenie wizualne na lekcjach przyrody
Serdecznie zapraszam uczniów klas 4 do udziału w Warsztatach "Myślenie wizualne na lekcjach przyrody"
Warsztaty odbędą się dnia 15.11.2023 tj. środa, od godz.: 14:00 do 15:30 w sali 69. Ilość miejsc ograniczona! (15 osób) Liczy się kolejność zgłoszenia u prowadzącej, poprzez dziennik elektroniczny Librus.
W przypadku dużego zainteresowania, możliwa będzie kolejna edycja warsztatów w późniejszym terminie.
Wszystkich kochających rysować, malować i bazgrać serdecznie zapraszam do zapisów.
Organizator - Mariola Dyl
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
Uczniowie klasy 2c przystąpili do plastycznego wyzwania. Wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pod hasłem „ZNACZEK BAŚNIOWY NA PRZYGODĘ GOTOWY”. Konkurs organizowany jest przez Szkołę Podstawową im. Baśni Polskiej w Niedźwiadzie Dolnej z okazji obchodzonego 5 listopada Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek. Ma na celu propagowanie idei czytania oraz zachęcenie do aktywnego i twórczego spędzania wolnego czasu z rodziną. Uczestnicy konkursu wykonali projekt znaczka pocztowego z ilustracją wybranej baśni literackiej lub legendy. Miło było połączyć zainteresowania czytelnicze i zabawą plastyczną. Klasę i szkołę reprezentowali: Jaśmina, Wiktoria, Hania, Pola, Karolina i Szymon. Na konkurs wpłynęło 5702 prac ze wszystkich województw naszego kraju.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom wspaniałych pomysłów i zaangażowania.
1b świętuje Dzień Postaci z Bajek.
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek to święto, które ustanowiono w rocznicę urodzin Walta Disneya- jednego z najpopularniejszych autorów animowanych bajek dla dzieci. Święto jest dobrą okazją, by zachęcić najmłodszych do czytania, a co za tym idzie rozwijania wyobraźni, wzbogacania słownictwa, czy kształtowania właściwych postaw moralnych. Jednak najważniejszym celem święta jest popularyzowanie bajek bez przemocy, takich gdzie dobro wygrywa, a zło zostaje ukarane. Do sali lekcyjnej 1b zawitały wróżki, księżniczki, superbohaterowie oraz Myszki Miki i wiele innych postaci. Pierwszaki prezentowały swoje ulubione książki, rozpoznawały bajkowe melodie, rozwiązywały zagadki i rebusy. To bajkowe świętowanie sprawiło im bardzo wiele radości oraz dostarczyło niezapomnianych wrażeń.
Może strażakiem zostanę…?
W czwartek (2 listopada) w ramach realizacji programu z zakresu doradztwa zawodowego „Z siłą aktywności ku przyszłości” uczniowie klasy 7a i 8a (zainteresowani wstąpieniem w szeregi Państwowej Straży Pożarnej) udali się do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Człuchowie. Strażacy powitali nas z uśmiechem na twarzach, oprowadzili po całym budynku komendy, pokazali samochody pożarnicze oraz ich nowoczesne wyposażenie. Opowiedzieli o swojej pracy, trudnych akcjach ratowniczo-pożarniczych i odpowiadali wyczerpująco na długą listę pytań, jakie przygotowali nasi uczniowie. Ważnych aspektem naszej wycieczki zawodoznawczej do straży było dowiedzieć się, jak zostać strażakiem, czyli jak wygląda ścieżka edukacyjno-zawodowa strażaka zawodowego. Te cenne informacje zdobyliśmy od doświadczonych pracowników naszej człuchowskiej komendy, za co serdecznie dziękujemy.
Korzystając z okazji podziękowaliśmy również strażakom za ochronę polskich lasów przed pożarami i wręczyliśmy „GIGA LAURKĘ DLA STRAŻNIKA LASÓW”
Krystyna Bill – szkolny doradca zawodowy
OBCHODY MIĘDZYNARODOWEGO DNIA MIŁOŚNIKÓW PLUSZAKÓW.
28 października przypada Międzynarodowy Dzień Miłośników Pluszaków. Z tej okazji chętni uczniowie przyłączyli się do akcji szkolnych obchodów tego święta, zaproponowanej przez Samorząd Uczniowski. W ostatni piątek listopada szkoła stała się bardziej kolorowa niż zwykle. Pluszowe maskotki zasiadły w szkolnych ławkach dodając otuchy ich właścicielom między innymi podczas lekcji języka angielskiego oraz informatyki. Ubarwiały też szkolne korytarze w czasie przerw. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w obchodach tego dnia.
Samorząd Uczniowski SP1
Wycieczka naukowa do Torunia
226 października 2023 r. uczniowie klasy 7b i 7c uczestniczyli w wycieczce naukowej do Centrum Chemii w Małej Skali znajdującym się w Kamienicy Alchemika w Toruniu. Głównym celem wyjazdu był udział w zajęciach laboratoryjnych oraz w warsztatach wyrobu świec. W wesołej atmosferze uczniowie mogli samodzielnie wykonywać doświadczenia chemiczne oraz poznawać bliżej tajniki chemii i fizyki, np.: zjawiska topnienia, rozpuszczania, krzepnięcia na przykładzie produkcji świec. Wiele niezapomnianych wrażeń wywołał również pokaz efektownych doświadczeń chemicznych. Zajęcia te ukazały możliwość zastosowania teorii chemicznych w praktyce i w życiu codziennym. Po ciepłym posiłku uczniowie wraz z przewodnikiem zwiedzali Stare Miasto, zobaczyli m.in. Krzywą Wieżę, Dom Mikołaja Kopernika, Katedrę św. Janów, Rynek Staromiejski z gotyckim Ratuszem i pomnikiem Kopernika. Nie zapomnieliśmy o zakupie pierników toruńskich. Po zwiedzaniu braliśmy udział w seansie w Planetarium Makrokosmos. Co niektórym w wygodnym fotelu, w wielkim kosmosie przy świetle gwiazd przymknęło się na chwilę oko. Na koniec wycieczki wstąpiliśmy do galerii toruńskiej Copernicus. To był bardzo udany wyjazd. Wycieczkę zorganizowały: nauczycielka chemii Pani Agnieszka Grześkowiak, nauczycielka fizyki Pani Gabriela Polak, a opiekę nad wszystkimi sprawowała niezawodna Pani Pedagog Milena Bauch.
#Laboratoria Przyszłości
Grupa z klasy 5d na zajęciach matematyczno-informatycznych.
ZDROWIE NA TRALERZU, CZYLI DYNIA I PRZYJACIELE! MOC TKWI W KOLORACH!
W ostatnich dniach października w sali zagościła dynia i inne przyniesione przez nas warzywa i owoce. Kolorowy stragan posłużył nam do realizacji kolejnego tematu ogólnopolskiego projektu ekologicznego – EKOMISJA W PODSTWÓWCE. Celem projektu jest zwiększanie świadomości ekologicznej wśród uczniów, w tym edukacja o tym, jak nie marnować żywności i innych zasobów oraz prowadzić ekologiczny i zdrowy styl życia.
Wiemy, że powinniśmy jeść 5 porcji warzyw i owoców dziennie, ale dowiedzieliśmy się, że witaminowe porcje powinny być „kolorowe”. Każda z grup kolorystycznych warzyw i owoców ma swoją SUPERMOC, która wpływa na nasze zdrowie. Zainspirowani twórczością włoskiego malarza Giuseppe Arcimboldo, który tworzył swoje dzieła z warzyw i owoców, wykonaliśmy wspólny owocowo-warzywny portret. ALE WYSZŁO PIĘKNE DZIEŁO!!!
Cenna grupa warzyw i owoców jest bardzo duża i pełna najróżniejszych smaków, kolorów i konsystencji… Nie każdy z nas musi lubić wszystkie owoce i warzywa, ale dobrze, aby wybrał sobie kilka w różnych kolorach
JEDZMY ZDROWO I KOLOROWO! PAMIĘTAJMY- MOC TKWI W KOLORACH!
Czekamy na kolejne ciekawe wiadomości z EkoMisji
Klasa 2c z wychowawczynią
Dzień dyni w 1a
1
Dzień dyni
Kolor pomarańczowy był zwiastunem Święta Dyni w 1b. Cały dzień poświęcony był "dyniowej" tematyce, aby uczniowie poznali to bardzo zdrowe i urodziwe warzywo. Zajęcia zaczęły się od porównywania dyń ze względu na ich wielkość i ciężar. Pierwszaki wzięły udział w dyskusji na temat wartości odżywczych dyń i układali zdania na jej temat z rozsypanki. Wszyscy bardzo chętnie wzięli udział w zabawach ruchowych, w których pomarańczowe kule tym razem służyły za sprzęt sportowy. Dzięki uprzejmości mam wszyscy mieli również okazję spróbować dyniowych smakołyków. Była przepyszna zupa, dyniowe babeczki, kompot oraz gofry z dyniową konfiturą. Ten dzień był pełen wrażeń i radości, a naukę połączono ze świetną zabawą.
1
Pamiętamy o tych, którzy odeszli - wyjście klasy 2a na cmentarz
Do Gdańska
24 października klasa 8a wraz z opiekunami: p. K. Kęską i p. A. Grześkowiak udała się pociągiem na wycieczkę do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, której głównym celem było kształtowanie świadomości historycznej poprzez pogłębianie wiedzy na temat II wojny światowej.
W muzeum wystawę główną tworzą trzy bloki narracyjne: „Droga do wojny”, „Groza” oraz „Długi cień wojny”. Ekspozycja podzielona jest na 18 sekcji tematycznych. Przedstawia polskie doświadczenie wojny, które wpisano w szerszy kontekst europejski i światowy. Uczniowie oglądali archiwalne fotografie i filmy, obejrzeli relacje świadków tamtych wydarzeń, zapoznali się z interaktywnymi mapami. Analizowali eksponaty obrazujące życie codzienne w czasie II wojny światowej.
Niezapomniane wrażenie wywołała ściana wzniesiona z replik walizek ludzi zwożonych do obozów koncentracyjnych. Duże wrażenie na uczniach zrobiły dwa czołgi (radziecki T-34 i amerykański M4) oraz zawieszone pod sufitem repliki bomby atomowej zrzuconej na Hiroszimę. Jednak największe zdziwienie wszystkich spowodowały dwie rekonstrukcje fragmentów ulicy. Pierwsza z nich przedstawia stolicę w przededniu wojny, zaś druga tuż po jej zakończeniu. Wizyta w tym muzeum uświadomiła uczniom tragizm wojny.
5