Szkolny konkurs wiedzy religijnej „Błogosławiony Carlo Acutis”
Dnia 14 marca chętni uczniowie klas 4-8 wzięli udział w szkolnym konkursie wiedzy religijnej pt. „Błogosławiony Carlo Acutis”. Każdy uczestnik musiał wykazać się znajomością życiorysu i przesłania bł. Carla, odpowiadając na pytania, wypełniając test, rozwiązując krzyżówkę oraz wykonując zadanie opisowe.
Wyniki konkursu:
W kategorii klas 4-6:
I miejsce – Klaudia Kozłowska kl. 6c
II miejsce – Wiktor Cebo kl. 6b
III miejsce – Ksawery Bilski kl. 5c
W kategorii klas 7-8:
I miejsce – Kinga Żabińska kl. kl. 8b
II miejsce – Joanna Malmon kl. 8b
III miejsce – Cyprian Ciepliński kl. 8e
Wyróżnienie – Dominik Minkowski kl. 8b
GRATULUJEMY!
Organizatorzy: B. Pintos, R. Kozłowska, R. Kozłowski
Zabawy językiem polskim
14 marca w ramach Dni Języka Polskiego odbył się konkurs "Zabawy językiem polskim". W rywalizacji klas 4-6 zwyciężyła klasa: 5a. Drugie miejsce zajęła klasa 5b, a trzecie 4c.
09 marca 2023 roku gościliśmy w naszej szkole Teatr Historyczny Krzysztofa Góreckiego
„Żywa lekcja historii” to podróż poprzez wieki. Uczniowie mieli okazję zaznajomić się z historią poprzez kontakt z dawnymi obyczajami, bronią oraz uzbrojeniem ochronnym, dokładnymi replikami sprzętów wykorzystywanych w danych epokach historycznych. W trakcie tej niezwykłej lekcji nasi uczniowie przenieśli się w czasy starożytnych Greków i Rzymian, zgłębili tajniki odległego średniowiecza, aby poznać kulturę Sarmackiej Rzeczypospolitej, gdzie królowały piękne stroje składające z żupanu, kontusza, futrzanych kołpaków i jedwabnych pasów kontuszowych. Następnie wcielili się w rolę muszkieterów walczących u boku króla Szwecji Karola Gustawa, którym czoło stawiali polscy husarzy. Na koniec mogliśmy w ciszy i skupieniu przenieść się do czasów walki Polaków o wolność – epoka napoleońska, powstania narodowe. Każdy uczestnik podróży w czasie mógł poczuć się jak szlachcic czy jak żołnierz broniący Rzeczpospolitej. Od tego spotkania z pasjonatami historii takie pojęcia jak: hełm z nosalem, karwasz, kolczuga, kopia, muszkiet, rogatywka, grenadier czy kirasjer będą dla naszych uczniów czymś powszednim i normalnym.
W trakcie spotkania młodzież miała okazję dobrze się bawić, a zarazem zdobyć wiedzę historyczną podaną w nietypowy sposób.24
PODSUMOWANIE EKOLOGICZNEGO OGÓLNOSZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO DLA KLAS 0-8
„ŻYJ ZDROWO W ZDROWYM ŚWIECIE. ALTERNATYWNE ŹRÓDŁA ENERGII”
realizowanego w ramach projektu „RO2 BIMY POZYTYWNĄ ATMOSFERĘ”.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za udział.
Gratulujemy talentu plastycznego oraz dużej wiedzy ekologicznej.
Życzymy dalszych sukcesów!
Nagrody dla uczestników ufundowane przez Urząd Miasta Człuchów
Organizatorzy konkursu: Danuta Tylingo, Maria Opar
14
BYĆ KOBIETĄ - TO BRZMI DUMNIE
10W klasie 3b, z okazji tegorocznego Dnia Kobiet, pojawiły się nie tylko kwiatki, czekoladki oraz serdeczne życzenia. Tym razem podczas zajęć, uczniowie mieli okazję poznać również sylwetki niezwykłych Pań, o których warto pamiętać. Wiele kobiet zapisało się na kartach historii, między innymi w dziedzinie nauki, kultury i sztuki. Bardzo często, pełne odwagi i determinacji, przełamywały stereotypy, walczyły o równouprawnienie, odnosiły sukcesy, dokonywały odkryć i ustanawiały rekordy. Dzieci dowiedziały się, że Międzynarodowy Dzień Kobiet wywodzi się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie w XIXw. Wtedy właśnie, pracujące w fabryce bawełny kobiety zorganizowały strajki, domagając się krótszego dnia pracy oraz takiego samego wynagrodzenia, jakie otrzymywali mężczyźni. Oficjalnie Dzień Kobiet ustanowiono w 1910r. Mali panowie z 3b już wiedzą, że o ogromnej roli kobiet w rozwoju cywilizacyjnym i kulturowym warto pamiętać nie tylko 8 marca, ale również przez pozostałe dni w roku.
3----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
12
Dla pań...
Uczniowie z klasy 2b na kółku informatycznym wykonali kartkę dla wszystkich pań
„WIĘCEJ O UZALEŻNIENIACH”
02.03.2023 r. na lekcji przyrody, uczniowie klasy 4d mieli okazję uzupełnić swoją wiedzę na temat uzależnień podczas spotkania z Policjantką z Komendy Powiatowej Policji w Człuchowie nadkom. Iwoną Woźniak. Pani Iwona opowiedziała uczniom o uzależnieniach od dopalaczy, narkotyków, alkoholu czy urządzeń elektronicznych w kontekście prawnym. Dziękujemy za cenne informacje dotyczące konsekwencji stosowania używek w naszym wieku.
Uczniowie, nauczyciel przyrody Maria Opar
„BIOLOGIA MANUALNIE” – druga odsłona.
Zapraszamy do obejrzenia kolejnej wystawy „BIOLOGIA MANUALNIE”. Tym razem w naszej galerii przy sali 69 można zobaczyć modele grzybów (klasy 5), stawonogów (klasy 6), płuc (klasy 7) i skrzynie ewolucyjne (klasy 8). Lapbooki i plakaty szóstoklasistów zawierają dużą dawkę wiedzy na temat stawonogów i mięczaków. Uczniowie wykazali się ogromną kreatywnością a działanie manualne podczas tworzenia prac, mamy nadzieję, pozwoli im na długo zapamiętać omawiane na lekcjach zagadnienia.
Biolożki - Maria Opar i Anna Falkowska.
55
„Mistrz Rachunku klas 4”
27 lutego odbył się finał szkolnego konkursu „Mistrz Rachunku klas 4”. Po klasowych eliminacjach do finału przystąpiło ośmioro uczniów, którzy otrzymali co najmniej 70 proc. ogółu punktów.
Oto najlepsi z najlepszych.
I miejsce Katarzyna Batruch z klasy 4b
II miejsce Urszula Klimowicz oraz Radosław Ciepliński z klasy 4c
III miejsce Jagoda Suchacka z klasy 4c
Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy umiejętności rachunkowych i życzymy dalszych sukcesów.
Nagrody zostały ufundowane przez Radę Rodziców.
EKOINSTRUMENTY- upcykling w wykonaniu 1c
Czy odpady mogą się jeszcze na coś przydać? Odpowiedź na to pytanie już znają uczniowie z klasy 1 c. Podczas ekologicznego projektu wykonali z odpadów -ekoinstrumenty. Wraz z rodzicami wykazali się dużą kreatywnością i zdolnościami plastycznymi. Upcykling to forma przetwarzania wtórnego odpadów, w wyniku którego powstają wyroby o wartości wyższej. W klasie powstała galeria ekoinstrumentów. Było co oglądać. Każdy zaprezentował swoje dzieło, omawiając wykorzystane materiały i sposób mocowania. Niektórzy ciągle tworzyli, pomysły same wpadały im do głowy i owocowały nowymi instrumentami. Podczas finału projektu zaprezentowała się cała grupa, muzycy zagrali w swoich sekcjach instrumentalnych 😊. Każdy uczestnik rodzinnej kreatywności otrzymał dyplom oraz ekologiczny upominek ufundowany przez Nadleśnictwo Człuchów.
DZIĘKUJEMY NADLEŚNICTWU CZŁUCHÓW ZA WSPARCIE PROJEKTU😊
Wychowawczyni D. Tylingo wraz z uczniami klasy 1c
6
Kółko kulinarne - laboratoria przyszłości.
Najlepiej zróbmy coś słodkiego!!! Na dworze chłodno, nich będzie też pożywne!!! Świetnie sprawdziły się racuszki w wersji z jabłkami i bez podane z bitą śmietaną. Brownie też wyszła idealnie. Przetestowane przepisy na zajęciach, przyrządziliśmy też w domach. Było pysznie.
1
Żeby zdrowe zęby mieć, trzeba tylko chcieć..
5 marca obchodzimy Światowy Dzień Dentysty. Z tej okazji uczniowie 3b wybrali się do Centrum Stomatologii Yasmed. Na miejscu czekały już uśmiechnięte panie stomatolog Darya Pratasevich oraz higienistka stomatologiczna Kamila Mędrek-Walus. W trakcie zajęć panie podkreślały potrzebę leczenia jamy ustnej i dbania o zdrowy, piękny uśmiech, który przez długie lata jest wizytówką człowieka. Zwróciły także uwagę na etapy mycia zębów oraz systematyczne kontrolowanie stanu uzębienia. Podkreślały, jak ważna dla zdrowych zębów jest dieta bogata w owoce i warzywa oraz produkty mleczne. Niektórzy w gabinecie stomatologicznym przełamali swój strach i z uśmiechem na twarzy zasiedli na fotelu pacjenta. Zdobyte wiadomości uczniowie utrwalili podczas warsztatów w klasie. Wspólnie wykonali makiety, na którym wyróżnili produkty korzystne lub szkodliwe dla naszego uzębienia. Tego typu działania edukacyjne na pewno niwelują lęk i strach przed wizytą u stomatologa. Dzieci na własnej skórze przekonały się, że wizyty u dentysty nie trzeba się bać. Dziękujemy Centrum Stomatologii Yasmed za umożliwienie nam spotkania z lekarzem stomatologiem. Obiecujemy, że zgodnie z zaleceniem będziemy odwiedzać gabinet stomatologiczny dwa razy do roku.
9
Sportowe poniedziałki...
Zapraszamy na zajęcia ogólnorozwojowe dla uczniów klas I - III. "Sportowe poniedziałki z Agrochemem" (godz. 16.15 - 17.45)
Nasz sponsor ufundował bluzy dla najmłodszych :)
B. Bodziak
1C PODCZAS REALIZACJI EKOLOGICZNEJ MISJI „DOM - NA TROPIE EKONAWYKÓW”
To już druga misja, na którą wyruszyli „Kubusiowi Przyjaciele Natury” z klasy 1c. Tym razem uczniowie dowiedzieli się: co to jest ślad węglowy i wodny, dlaczego warto oszczędzać prąd, dlaczego oszczędzanie ciepłej wody jest ważne, po co segregować odpady, jak długo śmieci ulegają rozkładowi oraz czy odpady mogą się jeszcze na coś przydać.
Celem misji było przede wszystkim poznanie codziennych ekonawyków, które pozwolą na poprawę stanu naszego środowiska. Uczniowie oprócz działań praktycznych, wzięli udział w grze EKOBINGO, aby zapamiętać jak najwięcej przykładów ekonawyków. Pierwszoklasiści poszerzyli też ekologiczne słownictwo. Oprócz pojęć: recykling, segregacja - znalazło się słowo upcykling.
Misja DOM została zakończona, a każdy uczestnik otrzymał kolejną odznakę, którą przykleił w Identyfikatorze „Kubusiowego Przyjaciela Natury”.
Już niedługo kolejna misja. Ciekawe jaka?
3