ROZTAŃCZONA PRZERWA POD HASŁEM "BAWMY SIĘ RAZEM"
22
ŚWIATOWY DZIEŃ PSZCZÓŁ! POZNAJEMY OWADY ZAPYLAJĄCE!
20 maja obchodziliśmy Światowy Dzień Pszczół. Święto zostało ustanowione po to, aby zwrócić uwagę ludzi na rolę, jaką odgrywają pszczoły w naszym życiu oraz na zagrożenia, które powodują, że tym pożytecznym owadom coraz trudniej jest przetrwać w środowisku naturalnym. Pszczoły żyją na Ziemi od ponad 50 milionów lat. Są odpowiedzialne za zapylanie ok. 70% gatunków roślin uprawnych na świecie. Dzięki nim mamy nie tylko miód, ale ulubione owoce, warzywa. „Pszczoły” to nie tylko pszczoły miodne, czyli pszczółka Maja. Do pszczół zalicza się ok. 20 tys. gatunków, w większości i prowadzących samotniczy tryb życia. Poznaliśmy na lekcji kilka gatunków owadów tzw. zapylaczy m.in.: pszczołę miodną, trzmiela ziemnego, osę pospolitą, bzyka prążkowanego i murarkę ogrodową. Tę ostatnią pszczołę- samotnicę, przyjazną dla ludzi, mieszkającą w „rurkach” i niezwykle pracowitą wykonaliśmy z papieru. Posłużyła do ekologicznej zabawy, podczas której klasowe „pszczółki muraki” żyły szczęśliwe na szkolnej łące, ale gdy na połowie łąki powstało pole, potem nad nim przeleciał samolot ze środkiem owadobójczym i jeszcze wiatr przeniósł część trucizny na łąkę, pszczoły były nieszczęśliwe, napotkały ogromne trudności. Jakie? Zbyt mało kwiatów, brak miejsc do zakładania gniazd, zatrucie. A przecież jeszcze niektórzy wypalają łąki i jej mieszkańcy giną!!! Co można zrobić, aby pomóc „zapylaczom”? Np. sadzić kwiaty nektarujące, stosować ekologiczne środki dla roślin, zbudować hotel dla dzikich zapylaczy (my spróbowaliśmy).
POZDRAWIAMY WSZYSTKICH PRZYJACIÓŁ PSZCZÓŁ! 😊
12
Wycieczka 7b
W miniony piątek klasa 7b wybrała się na wycieczkę do Gdańska. Uczniowie rozpoczęli pobyt w stolicy naszego województwa od spaceru na stadion Arena. Następnie odwiedzili Papugarnię. Kolorowe zwierzaki zapewniły niezapomniane przeżycia! Dwie godziny uczniowie spędzili niezwykle czynnie na gdańskiej hopsalni. Po posiłku spacerowali po Parku Oliwskim i - oczywiście - nad morzem. Po dziewiątej wieczorem wrócili pełni wrażeń do domów.
3
Sukces uczniów naszej szkoły!!!
18.05.2002 r. w Urzędzie Miasta w Człuchowie odbył się etap gminny konkursu wiedzy o zamkach gotyckich dla uczniów szkół podstawowych skupionych w 14 gminach należących do Stowarzyszenia „Polskie zamki gotyckie” w trzech województwach: pomorskim, kujawsko-pomorskim i warmińsko-mazurskim. W wyniku zaciętej rywalizacji I miejsce zajęła Martyna Czarna z kl. 8a, a II miejsce – Michał Marczak z kl. 7b. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Przyjaciół Ziemi będą reprezentować miasto Człuchów na etapie centralnym, który odbędzie się 6 czerwca 2022 roku w Muzeum w Ostródzie. Gratulujemy sukcesu oraz trzymamy kciuki w finale konkursu.
Czwartki Lekkoatletyczne - 18 maja 2022r.
Lekkoatleci nie zawiedli i stawili się na starcie kolejnych Czwartków Lekkoatletycznych w dniu 18 maja 2022r. :)
Następne zawody odbędą się 27 maja na stadionie SP1 o godzinie 16.00.
Serdecznie zapraszam!
B. Bodziak
Wycieczka klasy 8c
Międzynarodowy Dzień Wyszywanki
Czwartki Lekkoatletyczne - 13 maja 2022r.
Gratuluję zawodnikom licznie uczestniczącym w Czwartkach Lekkoatletycznych odbywających się w SP1. Serdeczne podziękowania dla rodziców, którzy z dużym zaangażowaniem włączyli się w organizację zawodów. Kolejne rozgrywki odbędą się: 18 maja (środa), 27 maja (piątek) oraz 8 czerwca (środa).
Zbiórka chętnych uczniów w dniu zawodów o godzinie 16.00 na stadionie SP1.
Uczestnicy mogą wystartować w dowolnie wybranych konkurencjach: 60m/300m/600m/1000m/skok w dal/ rzut piłeczką palantową.
Zapraszam wszystkich chętnych- każdy może wystartować.
Podsumowanie współzawodnictwa nastąpi po ostatnim starcie, czyli 8 czerwca 2022.
Beata Bodziak
Czar par
W piątek 13 maja odbył się „Matematyczny Czar Par” dla uczniów klas 5. Uczniowie pracując w parach, zmagali się z sześcioma zadaniami matematycznymi. Wszyscy radzili sobie doskonale i bardzo dobrze się przy tym bawili. Każdy uczestnik otrzymał dyplom i drobny upominek. Najlepszymi z najlepszych okazali się:
I miejsce
Kacper Ciepliński
Hubert Minkowski
z klasy 5cII miejsce
Amelia Grubak
Natalia Siatkowskaz klasy 5d
III miejsce
Zuzanna Birosz
Hanna Zakrzewska
z klasy 5cWszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział i gratulujemy wiedzy matematycznej.
12
Szkolny konkurs pięknego czytania klas drugich
12 maja odbył się szkolny konkurs pięknego czytania. W konkursowych zmaganiach wzięli udział uczniowie klas drugich, każdą klasę reprezentowało troje dzieci. Tym razem przed uczestnikami konkursu postawiono niełatwe zadanie- dzieci losowały karteczki z numerami, które wyznaczały kolejność ich wystąpienia, a jednocześnie wskazywały tekst, który konkursowicz prezentował. Szanowne jury w składzie: D. Tylingo, J. Kujawa, M. Świercz i A. Falkowska oceniało czytanie, biorąc pod uwagę między innymi: poprawność, płynność, siłę i ton głosu, tempo czytania oraz stosowanie pauz. Drugoklasiści na wysokim poziomie opanowali technikę czytania. Świadczy o tym fakt, że w zasadzie nie mieli problemów z przeczytaniem zupełnie nowych, nieznanych tekstów. Było widać i słychać, że z książką obcują na co dzień, a czytanie sprawia im ogromną przyjemność. Jury nie miało problemu z dokonaniem oceny czytania i wyłonieniem zwycięzców. Zdecydowano o przyznaniu 1. miejsca uczennicy z klasy 2c – Hannie Skrzypczak. 2. miejsce zajął Tomasz Szulist (kl. 2a), a 3.- Bartłomiej Królak (kl.2b) Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy miłych chwil spędzanych z ciekawą książką!
10
WARSZTATY PT. „ŚREDNIOWIECZNY SKRYBA” DLA UCZNIÓW KLAS 3 W BIBLIOTECE MIEJSKIEJ IM. JANUSZA KORCZAKA W CZŁUCHOWIE
W kwietniu podczas Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich rozpoczął się cykl spotkań warsztatowych w Bibliotece Miejskiej. Uczniowie klas III uczestniczyli w warsztatach, podczas których poznali historię książki oraz uczyli się pisać gęsim piórem. Uczniowie mieli okazję poczuć się jak średniowieczny skryba, który w tamtych czasach był kopistą i przepisywał ręcznie księgi i dokumenty. Dodatkowo każdy mógł wykonać lakową pieczątkę. Nie lada atrakcją było pisanie na tradycyjnej maszynie. Uczniowie byli bardzo zadowoleni z efektów swojej pracy.
BARDZO DZIĘKUJEMY ZA CIEKAWE WARSZTATY ORAZ MIŁE PRZYJĘCIE.
16
KONKURS PLASTYCZNY KLAS 4 - 7 PRZYRODA W KOLORACH
Kilka dni temu podsumowano II etap zmagań o tytuł Mistrza Pędzla klas 4-7. W ramach konkursu Przyroda w kolorach uczniowie wykonywali dowolną, wybraną przez siebie techniką, pracę plastyczną odzwierciedlającą uroki świata roślin i zwierząt. W konkursie udział wzięło 210 uczniów. Komisja oceniająca zwróciła szczególna uwagę na estetykę prac, zgodność z tematem oraz kreatywność autora. Teraz przed najlepszymi już tylko finał i wybór najlepszych, czyli Mistrzów Pędzla.
Wyniki konkursu:
Klasy czwarte
I mc. - Martyna Choryza, Kamil Zieliński
II mc. - Margareta Konkolewska
III mc. - Matylda Żuberek
Wyróżnienie- Fabian Soszka, Patryk Dopadło
Klasy piąte
I mc. - Anna Andrzejewska
II mc. - Kacper Ciepliński
III mc. - Paulina Siatkowska, Natalia Siatkowska
Wyróżnienie - Laura Pszczoła, Wiktoria Gierszewska, Hanna Zakrzewska
Klasy szóste
I mc. - Emilia Bandarew
II mc. - Nikola Szmaglińska
III mc. - Dawid Kamiński
Wyróżnienie - Olga Gliszczyńska, Oliwia Brudnicka
Klasy siódme
I mc. - Viktoria Boczulak, Marcin Meyer
II mc. - Kinga Żabińska
III mc. - Zofia Łukaszewska, Urszula Batruch
Wyróżnienie - Anastasija Novomłynska, Małgorzata Macugowska, Zofia Zakrzewska21
Mali ogrodnicy
Piękna, słoneczna pogoda zachęciła uczniów klasy 2b do odwiedzenia Rodzinnych Ogródków Działkowych. Dzieci miały okazję na własne oczy zobaczyć, jak w tym wyjątkowym czasie kwitną drzewa ozdobne i owocowe. Wycieczka stała się dla nich idealną okazją do utrwalenia wiadomości dotyczących wiosennych prac oraz zmian, które zachodzą w sadach i ogrodach, a także zmotywowała ich do założenia klasowego ogródka. Każdy z młodych ogrodników przypomniał sobie, od czego zależy prawidłowy rozwój roślin oraz na czym polega różnica między sianiem, sadzeniem i przesadzaniem. Najciekawsze okazały się zajęcia praktyczne, ponieważ niektórzy po raz pierwszy w życiu mieli okazję samodzielnie przesadzić bratki oraz siać warzywa. Chociaż sprzątania było co niemiara , to uczniowie jednogłośnie stwierdzili, że było warto! Teraz z dumą podziwiają efekty swojej pracy i z niecierpliwością wyczekują wykiełkowania pierwszych nasionek.
18
Zapisy Kyokushin Karate
SZKOLNA EUROWIZJA
Turniej szachowy
Wkrótce biegi
Mistrzostwa Powiatu w czwórboju lekkoatletycznym - 6 maja 2022 r.
Drużyna dziewcząt SP1 zwyciężyła w Mistrzostwach Powiatu w czwórboju lekkoatletycznym!
Skład zwycięskiego zespołu:
-
Zofia Michalec (7e)
-
Jagoda Rużyło (6a)
-
Urszula Batruch (7b)
-
Zuzanna Birosz (5c)
-
Amelia Garstka (7e)
-
Julia Piechota (7a)
-
Małgorzata Zielnik (4b)
-
Aleksandra Pędzelska (7b)
-
Natalia Bober (5b)
Dziewczęta będą reprezentowały nasz Powiat w Mistrzostwach Województwa, które odbędą się 23 maja 2022 r. w Chojnicach.
Drużyna chłopców po wyrównanej walce wywalczyła brązowe medale.
Skład drużyny chłopców:
-
Shevchuk Matviy (6a)
-
Gawlik Jakub (6b)
-
Banaszak Antoni (7e)
-
Żugaj Tomasz (7c)
-
Sarnowski Franciszek (7b)
-
Pilipiec Konrad (7e)
-
Julian Pałka (7e)
W Mistrzostwach wystartowała również nasza młodsza drużyna, która nabywała doświadczenia i uczyła się od swoich starszych kolegów:
-
Szostak Oliwier (4a)
-
Dopadło Patryk (4a)
-
Sprenger Hubert (4a)
-
Wincenciak Marcel (3b)
-
Dawid Górzny (5d)
-
Dawid Kluk (5b)
-
Kacper Ciepliński (5c)
Podziękowania i gratulacje dla wszystkich zawodników 😊
B. Bodziak
-
Kubusiowi Przyjaciele Natury z 2c uczą się, jak pomagać zwierzętom...
Wspomnienia z Torunia klasy 2a
21