Uczniowie klasy 5b naszej szkoły w poniedziałek 17 kwietnia obejrzeli interaktywną wystawę „Kątem oka” prezentowaną w Muzeum Regionalnym w Człuchowie. Wystawa ich na przemian zaskakiwała i zaciekawiała, ponieważ ukazywała niektóre zjawiska fizyczne spotykane na co dzień od innej strony. Uczniowie podziwiali równoeż panoramę Człuchowa z wieży zamkowej, a całą imprezę zakończyli wspólnym posiłkiem.
Dzień czekolady w 2c
Dzień Czekolady obchodzony jest 12 kwietnia. Dlatego też uczniowie z klasy 2c dzisiaj mieli czekoladowe - słodkie lekcje. Odwiedziła nas Pani Iza z cukierni Angelika, która wprowadziła nas w słodki świat. Dowiedzieliśmy się co potrzeba do produkcji czekolady, jakie są jej rodzaje. Potem czekała nas najsłodsza część zajęć. Sami własnoręcznie ozdabialiśny swoje tabliczki czekolady. Każda była piękna, słodka i niepowtarzalna. Na sam koniec zostało nam rozkoszowanie się smakiem czekolady. Wszystkim nam podobały się te zajęcia.
16
Wielkanocna wizyta w Zakładzie Opiekuńczo – Leczniczym i Hospicjum w Człuchowie
W Wielki Czwartek nasze wolontariuszki odwiedziły Zakład Opiekuńczo – Leczniczy i Hospicjum. Liliana i Wiktoria z klasy 4b, Dominika i Agata z klasy 8a, Martyna z klasy 7b oraz Paulina z klasy 8c przyniosły oprócz życzeń własnoręcznie przygotowane świąteczne babeczki dla pacjentów. (A.W.M.)
Światowy Dzień Zdrowia
7 kwietnia 2023 r. w "Światowy Dzień Zdrowia" Światowa Organizacja Zdrowia będzie obchodzić swoje 75 urodziny.
W 1948 roku kraje świata połączyły się i założyły WHO, aby promować zdrowie, dbać o bezpieczeństwo świata i służyć bezbronnym - aby każdy, wszędzie mógł osiągnąć najwyższy poziom zdrowia i dobrego samopoczucia.
Rocznica 75-lecia WHO jest okazją do spojrzenia wstecz na sukcesy w dziedzinie zdrowia publicznego, które poprawiły jakość życia w ciągu ostatnich siedmiu dekad.
Przez dziesięciolecia WHO zajmowała się kluczowymi wyzwaniami związanymi ze swoją misją: wysiłkom na rzecz poprawy warunków społecznych, aby ludzie rodzili się, dorastali, pracowali, żyli i starzeli się w dobrym zdrowiu. Jednak postęp ten jest stale zagrożony przez utrzymywanie się nierówności zdrowotnych.
Cel osiągnięcia "Zdrowie dla wszystkich" pozostaje zatem tak samo ważny dzisiaj, jak 75 lat temu.
Dołącz do WHO w drodze do osiągnięcia zdrowia dla wszystkich.
#ZdrowieDlaWszystkich #WHO75
WIELKANOCNE ZAJĄCZKI ŚWIĘTUJĄ MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ MARCHEWKI
5HASŁO ZAJĄCZKÓW BRZMI: „CHRUP I BĄDŹ ZDRÓW!
Międzynarodowy Dzień Marchewki jest obchodzony 4 kwietnia. Wydarzenie to zostało ustanowione w 2003 roku. „Zajączki” z 1c postanowiły uświetnić ten dzień, poznając wiele ciekawych informacji o tym warzywie. W klasie zagościł pomarańczowy kolor i oczywiście bohaterki dnia- marchewki, które zostały poddane wnikliwej obserwacji. Uczniowie poznali jej budowę, wartości odżywcze i gatunki. Uczniowie dowiedzieli się, że marchew może być żółta, czerwona, pomarańczowa, biała, ciemnofioletowa i czarna. Poznali też MOC MARCHEWKI- jest bardzo zdrowa, zapewnia prawidłowe funkcjonowanie wzroku, wzmacnia odporność i może ochronić przed rozwojem nowotworów, zawiera wiele witamin i mikroelementów. Jest składnikiem wielu potraw i wypieków, ale najlepsza jest surowa. Zajączki więc schrupały ochoczo solidną porcję witamin. Postanowiły chrupać marchewki częściej.
Teraz „zajączki” mogą wyruszyć do wielkanocnej pracy
„OKRUCHY TRADYCJI”- „ZAJĄCZKI” PODCZAS WARSZTATÓW POZNAJĄ WIELKANOCNE TRADYCJE
Pierwszoklasiści tuż przed świętami mieli nie lada atrakcję. Podczas wyjazdowych warsztatów wiele się nauczyli, m.in. tradycyjnego ubijania masła. Praca była zespołowa, wymagała sporo siły. Potem formowali masełka w specjalnych formach Efektem współpracy były świąteczne masełka. Wiele śmiechu i radości było podczas zabawy z ziemniakiem. Oczywiście, ważnym punktem warsztatów było zdobienie jajek. Najpierw „garść” informacji o wszystkich sposobach zdobienia, a potem każdy ozdabiał swoje drewniane jajeczko techniką decoupage. Było też bliskie spotkanie z żywym króliczkiem! Ciekawe, czy pomagał wielkanocnemu zajączkowi chować niespodzianki dla dzieci? Podczas poszukiwania prezentów emocje były ogromne. Po tak intensywnej pracy i zabawie przyszedł czas na biesiadę. Dzieci wzmocniły siły. Kromka chleba z własnoręcznie wykonanym masłem i pysznym dżemem smakowała wyśmienicie To był bardzo miły, ciekawy i pełen pozytywnych, świątecznych emocji dzień.
ŻYCZYMY WSZYSTKIM ZDROWYCH I WESOŁYCH ŚWIĄT!
6
TRADYCJE WIELKANOCNE
W ostatnim dniu w szkole, poprzedzającym Święta Wielkanocne, uczniowie 3b rozmawiali na temat polskich tradycji wielkanocnych. Odkrywali symbolikę święconki oraz wielkanocnych potraw . Miłym akcentem tego dnia było wspólne, wielkanocne śniadanie. Składając sobie życzenia, podzielili się jajeczkiem i poznali smak wielkanocnego chrzanu. Oczywiście na wszystkich czekała również miła niespodzianka od zajączka i niespodziewany śmigus-dyngus. To był wyjątkowy i bardzo radosny dzień, który wszystkich wprowadził w świąteczny nastrój i uświadomił, jak ważne jest kultywowanie polskiej tradycji.
9
Konkurs z przyrody
W konkursie Mistrz Nauk Przyrodniczych dla klas 4 wzięli udział chętni uczniowie. Pierwsze miejsce zajęła Magdalena Witt - 4c, drugie - Dorota Pestka - 4d, trzecie - Adam Tryba - 4d.
Ogólnopolski Konkurs „Orzeł Edukacji Wczesnoszkolnej”
330 marca uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w Ogólnopolskim Konkursie ,,Orzeł Edukacji Wczesnoszkolnej “, który miał na celu sprawdzić wiedzę i umiejętności z zakresu edukacji matematycznej, polonistycznej, przyrodniczej i społecznej. Nasi uczniowie rozwiązywali test, odpowiadając na 21 pytań jednokrotnego wyboru. Konkurs przeprowadzony był w trzech kategoriach wiekowych. Zaproszenie do wspólnej zabawy i intelektualnego współzawodnictwa przyjęli:
z klas I – 24 uczniów;
klas II – 7 uczniów;
klas III- 20 uczniów;
Prace konkursowe zostały wysłane komisji, a nam pozostaje trzymać kciuki i czekać na ogłoszenie wyników
Pisanki, kraszanki, jajka malowane…
Chociaż za oknem szaro i zimno, to uczniowie 3b już myślą o nadchodzących świętach Wielkiej Nocy. W przedświątecznym tygodniu mali twórcy ludowi postanowili kultywować polskie tradycje i wykonać kolorowe pisanki . Wszyscy musieli wykazać się ogromną cierpliwością, dokładnością i wytrwałością, gdyż ich jajka ozdabiane były techniką decoupage. Podczas zajęć powoli i precyzyjnie przyklejali z cienkiej bibułki motywy ludowe, czyli koguciki, listki, bazie i kolorowe kwiaty. Po skończonej pracy ogromna satysfakcja i uśmiech zagościły na twarzy nie jednego dziecka. Aż miło popatrzeć na załączone zdjęcia i poczuć atmosferę zbliżających się świąt.
5
#Laboratoria Przyszłości - informatyka
1Na laboratoriach z informatyki tworzymy bardziej zaawansowane modele 3D. Drukowaliśmy np. zwierzęta, broń, pierścionki, medale. Niektóre z projektów wymagały zastosowania specjalnych podpór. Druk taki trwa nierzadko 6-7 godzin.
Szkolny konkurs plastyczny „Patroni naszych kościołów”
W marcu odbył się szkolny konkurs plastyczny pt. „Patroni naszych kościołów”, w którym brało udział 51 uczniów klas 1-8. Uczestnicy mieli za zadanie przedstawić świętego patrona swojego kościoła parafialnego.
Oto wyniki konkursu:
W kategorii klas 1-3:
- I miejsce: Adriana Kapuścińska kl. 2a
- II miejsce:
- Filip Gałkowski kl. 1b
- Małgorzata Gołębiewska kl. 3b
- III miejsce:
- Szymon Żabiński kl. 1b
- Antoni Buczek kl. 2a
- Mikołaj Stawiarz kl. 3a
Wyróżnienie: Bianka Gołębiewska kl. 2c
W kategorii klas 4-8:
I miejsce: Hanna Zakrzewska kl. 6c
II miejsce: Maksymilian Szukaj kl. 8c
III miejsce:
- Bartłomiej Sikorski kl. 5c
- Lena Szeliga kl. 6c
Wyróżnienie:
- Matylda Jankowska kl. 4c
- Kacper Ciepliński kl. 6c
Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim pozostałym dziękujemy za udział!
Organizatorzy: Beata Pintos, Renata Kozłowska, Robert Kozłowski